Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya’daki Türkiye eleştirilerine cevap

Almanya’daki Türkiye eleştirilerine cevap

Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, partisinin AP seçimlerine ilişkin projelerini anlatan Almanya Yenilik ve Adalet Birliği (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, EPP adayı Manfred Weber’in Türkiye hakkında yaptığı açıklamaları eleştirerek “Türkiye’den başka siyasi söylemi olmayan birisi. Türkiye hakkındaki açıklamaları çok sorumsuzca. Türkiye bir Avrupa ülkesi ve AB için birçok yükümlülüğünü yerine getirdi.” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DA IRKÇILIKLA MÜCADELE

Yıldız, AP seçimleri için sandığa gitme çağrısında da bulunarak “Göçmen kimliğini yüceltecek bir sesin olması için seçmenleri sandığa oy kullanmaya davet ediyorum.” dedi. Haluk Yıldız, bu yılki AP seçimlerinde ırkçı partilerin yüksek bir oy alma potansiyelinin bulunduğuna dikkati çekerek ırkçılıkla, ayrımcılıkla mücadele edecek en önemli partinin kendileri olduğunu kaydetti. Almanya ve Avrupa’da artan ırkçı söylemler ve saldırılar nedeniyle kaygı duyduklarını belirten Yıldız, Avrupa kıtasında huzurlu ve barış içerisinde bir yaşam için ırkçılıkla mücadelenin ana gündem maddesi olması gerektiğini ifade etti.

AP seçimlerinde her dinden, farklı milletlerden 38 aday gösterdiklerine işaret eden Yıldız, Almanya’da yaklaşık 6,5 milyon göçmen seçmenin bulunduğunu ve bunlardan 2,2 milyonunun Müslüman seçmenler olduğunu vurguladı.

İLK KEZ SEÇİLMEYE BU KADAR YAKINIZ

Yıldız, göçmen seçmenler içerisinde 1,5 milyon Türk seçmenin bulunduğunun altını çizerek AP’ye bir milletvekili yerleştirebilmeleri için yaklaşık 150 bin oya ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Bu yıl yapılacak AP seçimlerinde baraj sorununun bulunmamasını tarihi fırsat olarak nitelendiren Yıldız, ilk kez bu kadar seçilmeye yakın olduklarını dile getirdi.

OY KULLANMAK İÇİN VATANDAŞ OLMA ŞARTI UYGUN DEĞİL

Haluk Yıldız ayrıca oy kullanmak için vatandaş olma şartının günümüz dünyasında çok da uygun olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Yeni Zelanda ve Şili örnekleri var. Bu ülkelerde 5 yıldan fazla yaşayan insanlar seçmen olabiliyor. Ancak Almanya’da böyle bir uygulama yok. Bu da bazen dezavantaj oluyor. Bu kuralın günümüz şartları için güncellenebilmesi gerekir. Çünkü 60 yıldır Almanya’da yaşamış birisi sırf Alman vatandaşlığı yok diye temsil edilme hakkının elinden alınmaması gerekir.”