Son Dakika

'Amerika boşarsa biz alırız'

ABD’nin “Çekileceğiz” açıklamasının ardından paniğe kapılan PKK terör örgütünün imdadına Fransa yetişti. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, PKK için “En büyük müttefikimiz” şeklindeki skandal sözleriyle örgüte verdikleri desteği kesmeyeceklerini ilan ederek teröre sahip çıktı.
'Amerika boşarsa biz alırız'

ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta yaptığı “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasına sadece Amerika iç siyasetinden değil Batılı müttefiklerinden de itirazlar geliyor. Trump’ın açıklamalarına tepki gösteren Fransız Bakan Le Drian, “Türkiye ne zaman girecek” korkusu yaşayan PKK terör örgütüne arka çıktı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin askeri olarak Irak ve Suriye’de bulunduğunu ve Suriye’den siyasi çözüm bulununca çekileceğini açıkladı. CNEWS televizyonuna yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’nin bir bölümünde ve Irak’ta hala varlığını devam ettirdiğini belirten Le Drian, DEAŞ’a karşı mücadelenin bitmediğini ifade etti.

DSG ZOR DURUMDA!

Le Drian, Fransa’nın temel hedefinin DEAŞ ile mücadele olduğunu vurgulayarak, standart Batılı yalanına sığında. ABD’nin “Çekileceğiz” açıklamasıyla açığa düşen, Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’yı savunmaya Le Drian, “Suriye’de DSG bizim en büyük müttefikimiz. Onlar sahada DEAŞ’a karşı mücadele ediyor. ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ciddi bir karar çünkü SDG’yi çok zor duruma düşürüyor. Dolayısıyla uluslararası seviyede müttefiklerimizle onların güvenliğini sağlamamız gerekiyor” ifadesiyle terör destekçiliğine soyundu.

“SİYASİ ÇÖZÜM” BULUNUNCA ÇEKİLECEKLERMİŞ!

Rusya’nın Esed/Hamaney rejimini desteklediği için siyasi sorumluluğu olduğunu belirten Le Drian, Suriye’de barışın tesis edilebilmesi için askeri değil siyasi çözüm bulunması gerektiğine dikkati çekti. Le Drian, “Irak’ta varız, Amerikalılar’ı desteklemek için Suriye’de de mütevazı şekilde varız. Siyasi bir çözüm bulununca elbette Suriye’den çekiliriz.” dedi.

ALMANYA YİNE ENDİŞELİ

Almanya, Afrin’de olduğu gibi Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon öncesi de endişelendi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamada, Suriye’de “askeri bir çözüm” olamayacağını ve bunun “tüm Suriye toprakları için geçerli olduğunu” vurguladı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.