Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Amerika’nın başı silah lobileriyle dertte

Amerika’nın başı silah lobileriyle dertte

17 trilyon dolarlık hacmiyle dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika, silah üretiminde de liderlik koltuğunu kimseye bırakmazken ülkede silahlı saldırı nedeniyle gelen binlerce ölüm silahsızlanma kampanyalarını yeniden gündeme taşıdı. Sadece 2015 yılında 51 binden fazla silahlı saldırının düzenlendiği ve bu olaylarda 13 bin kişinin hayatını kaybettiği ABD’de Başkan Obama, dün silah satışlarıyla ilgili yeni kararını açıklarken, silahlanmayla ilgili tartışmalar yeniden gündemin en önemli maddesi haline geldi. Yapılan araştırmalarda ülke genelinde 300 milyona yakın ateşli silahın bulunduğu kaydedilirken, nüfusun 3’te 1’inin 1’den fazla ateşli silaha sahip olduğu belirtildi.

Başkan Obama ağladı

ABD’de Başkan Obama’nın önceki gün gözyaşları ile anlattığı 14 Aralık 2012’de SandyHook İlkokulunda düzenlenen ve 20 çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan saldırı sonrası gündeme gelen silah kısıtlamalarına ilişkin yasalar bir türlü çıkarılamadı. Obama yönetiminin farklı kesimlerle yürüttüğü çalışmaların sonucunda saldırıdan 1 ay sonra hazırlanan “Saldırı Silahlarını Yasaklama Kanunu”, Kongre’de 40’a 60 oyla reddedildi.Aynı şekilde silah almak isteyenlerin sabıka kayıtlarına daha ayrıntılı bakılmasını öngören yasa teklifi Nisan 2013’te Kongre’den geçememişti.

Cumhuriyetçiler ağırlıkta

Art arda gelen ölümler, jeopolitik riskler nedeniyle geçtiğimiz yıllarda çıkarılamayan yasalar için gözler yine bugün Temsilciler Meclisi ve Senato’ya çevrildi. Ancak, söz konusu meclislerde Demokratlar yerine Cumhuriyetçilerin daha fazla koltuğu bulunuyor. Cumhuriyetçi Parti’nin silahsızlanma yasalarına karşı tutumuna önlem alan Obama, söz konusu yasaları “Başkanlık emri” olarak hayata geçirecek.

Arap Baharı uçurdu

ABD’de bulunan silah lobisi yıl içerisinde 12 bin kişinin ölümü sonrası zor duruma düşse de en çok geliri Ortadoğu’daki iç karışıklıktan elde etti. Tunus’ta bir seyyar satıcının kendini yakması ile başlayan ve sırasıyla Cezayir, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Yemen’e yayılan Arap Baharı, bu dönemde diktatör Esed rejimine karşı Suriye’de cereyan eden iç savaş en çok ABD’deki silah baronlarına yaradı. Ekonomik verilerin lobinin kazancını gözler önüne serdi.

Servetlerine servet kattılar

ABD’nin en büyük beş silah ve savunma şirketinin piyasa değeri, Arap Baharı ve Suriye savaşı süresince 5 kat pahalandı. Borsa verilerine göre, sektörde önde gelen firmalardan Lockheed Martin ve NorthropGrumman’ın New York Borsası’nda işlem gören hisseleri, Arap Baharı’nın başladığı Aralık 2010’dan bu yana yüzde 222 ve yüzde 230’a yakın değer kazandı.Raytheon yüzde 162, Boeing yüzde 130 ve General Dynamics ise yüzde 114 prim yaptı. 5 yıl önce 69 dolardan işlem gören Lockheed Martin hisseleri, bugün 222 dolara kadar yükseldi, NorthropGrumman’ın hisseleri ise 57 dolardan 188 dolara kadar çıktı. Bununla birlikte söz konusu firmaların satış oranları da büyüme gösterdi.

Demokrasi havada kaldı

ABD’li şirketler iç savaşlardan para kazanmasının yanı sıra hakların isyanına neden olan demokrasinin hayata geçmesini de engel oldular. Suriye’de 5 yıldır süregelen iç savaşta 300 bin insan hayatını kaybederken , Mısır’da, Yemen’de, Libya’da yeniden askeri darbeler yaşandı. Terör örgütleri silahlandırılarak, bölgeyi kan deryasına çevirdiler.

Etiketler