Son Dakika

Arakanlı Müslüman genç'ten insanlık dersi

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin zulmünden kaçan Arakanlı Müslüman genç 7 gün boyunca anne ve babasını sepette taşıdı. Bu fotoğraf, bölgede yaşanan insanlık dramının en acı vesikası olarak tarihe geçerken Arakanlı gencin sessiz çığlığı, bütün dünyaya en büyük insanlık dersini verdi.

Arakanlı Müslüman genç'ten insanlık dersi

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Kan ve gözyaşıyla son yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Myanmar’da, Arakanlı Müslümanların yaşadığı acı, fotoğraf karelerine yansıyor.

Ordu ve Budist çetelerin zulmünden kaçmak için yola çıkan Arakanlı Müslüman gencin gönlü yaşlı anne ve babasını geride bırakmaya rıza göstermedi.

Arakanlı genç, yalın ayak çamurun ve balçığın sardığı yollarda nehirler geçerek yürüdüğü yolda tam 7 gün boyunca anne ve babasını omzuna aldığı boyunduruğun iki yanındaki sepette taşıdı.

Anne ve babasını ülkede yaşanan zulmün ortasında bırakmayarak onları omuzlarında taşıyan genç, bu duruşuyla bütün insanlığa merhamet çağrısı yapar gibiydi.

Bu sessiz çığlığın sahibi genç ve onun gibi binlerce Arakanlı’nın tek umudu var o da sınırı geçip Bangladeş’e sığınmak.

Yakılıp yıkılan köylerden kaçış sürüyor

Saldırılar başladığı günden bu yana Budist çeteler 150’den fazla köyü yerle bir etti. Myanmar hükümeti ise bölgeye giriş çıkışlara izin vermiyor. Yüz binlerce Arakanlı Müslüman hayatta kalabilmek için sınıra doğru dağlık bölgeleri ve Naf nehrini geçiyor. Bazıları ise deniz yolunu kullanarak Bangladeş’e ulaşmaya çalışıyor.

Naf nehrini yürüyerek geçiyorlar

Saldırıların başladığı tarihten bugüne Bangladeş’e ulaşan Müslümanların sayısı 300 bini geçti. Ancak saldırılar devam ederken Arakanlı Müslümanların Naf nehri üzerinden kaçışları da sürüyor.

Haliyle Bangladeş sınırı her geçen gün sığınmacıların akınına uğruyor.

Yorumlar