Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Atina’nın gölgesinde tehdit: Türk gemilerini batıracağız

Libya’da Hafter rejiminin amirali olan, askeri liseye Yunanistan’da giden Mahdawi, aldığı emir çerçevesinde sınırlarına yaklaşan Türk gemilerini batıracağı tehdidinde bulundu. Mahdawi Mutabakat Hükümeti lideri Sarraj için ise “Dedesi bir Türk’tü. Türkler’in adına çalışan bir adam” dedi.

Batuhan Gülşah
Atina’nın gölgesinde tehdit: Türk gemilerini batıracağız

Diriliş Postası Muhabiri Batuhan Gülşah/Atina

Doğu Akdeniz’de Yunanistan-Güney Kıbrıs ve İsrail’in planlarını bozan Türkiye-Libya deniz mutabakatı, iki ülke çıkarları için de hayati önem taşıyor. İsrail ve Batı’nın desteklediği, fakat BM tarafından yasadışı olarak görülen Halife Hafter rejiminin Libya’da iktidarı ele geçirmesi durumunda dengelerin Türkiye aleyhine nasıl değişeceğini ispatlayan nitelikte bir olay yaşandı.

HAFTER’İN SAĞ KOLU KONUŞTA

Hafter’in sağ kolu olan Amiral El Mahdawi Farag, Yunan televizyon kanalı Alpha’ya Yunanca olarak verdiği demeçte “Emir aldım, Türk gemileri Libya’ya yaklaşırsa batıracağım. Sarraj hükümeti yasadışı bir oluşum. Trablus’u özgürleştirip bu ikililiğe son vereceğiz. Libya’nın ve Yunanistan’ın çıkarlarını koruyacağız. Sarraj’ın imzaladığı anlaşma bölge için sorun doğuruyor” diye konuştu.

“SARRAJ’IN DEDESİ TÜRK’TÜ”

Sarraj’ın dedesinin Türk olduğunu savunan Mahdawi “Sarraj, Türk olduğu için Türkler’in adına çalışıyor. Libya ile bir ilgisi yok. Bu yüzden Erdoğan ile mutabakat imzaladı” ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN’DA EĞİTİM ALDI

Adeta Yunanistan Dışişleri Bakanı retoriği kullanan Hafter’in generali Yunanca’yı çok iyi biliyor çünkü Kaddafi Libya’sının Atina ile yaptığı askeri ortaklık anlaşması çerçevesinde 1974-78 yılları arasında askeri liseyi Yunanistan’da okudu. Bir Yunan subay gibi yetiştirilen Mahdawi sonrasında ülkesine dönerek etkin görevler aldı. Bu durum, komşu ülkelerle askeri alanda yapılan eğitim anlaşmalarının ne büyük derecede stratejik öneme sahip olduğunun da bir göstergesi.

Yunan İsyan!
Yunanistan, Türkiye ve Libya arasında yapılan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasına yönelik itirazlarını Birleşmiş Milletler’e sunduğunu duyurdu. Anlaşmanın geçersiz olduğunu ve kötü niyetle yapıldığını savunan Yunanistan muhtıranın bölgedeki istikrara zarar vereceğini iddia ederek, Avrupa Birliği’ne Türkiye ve Libya’ya yaptırım uygulaması çağrısında bulundu.

BM’DE ATAĞA GEÇTİLER

BM’nin yasadışı ilan ettiği Hafter rejiminin sözde meclis başkanı Salih İsa Gwaider de uluslararası alanda tanınan Sarraj hükümetinin aslında yasadışı olduğunu öne sürdü. Birleşmiş Milletler’e bu konuda başvurduğunu söyleyen Gwaider, “Bu hükümetin hiçbir resmiyeti yok. İmzaladıkları anlaşmaların da hiçbir geçerliliği bulunmuyor” diyerek, Türkiye-Libya deniz mutabakatının bir hükmü olmadığını öne sürdü. Gwaider, Yunan Millet Meclisi Başkanı Konstantinos Tasulas’ın konuğu olarak yarın Atina’ya gidecek. Bu hamlelerden anlaşıldığı üzere, Hafter rejimine uluslararası arenada resmiyet kazandırma adına Yunanistan varını yoğunu ortaya koymuş bulunuyor.

RUS DESTEĞİ ARTTI

Öte yandan bölgede etkisini arttırmak isteyen Rusya’nın Hafter’e destek vermek amacıyla çok sayıda paralı asker gönderdiği iddia edildi. İngilizler tarafından hazırlanan raporlara göre Wagner Grup’a ait 300 paralı askerin Libya’da olduğu belirtilirken, Rusya’nın Hafter’e silah desteğinin yanında propaganda desteği de verdiği öne sürüldü.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri