Son Dakika

Atina’nın uykuları kaçıyor

Türkiye’nin NATO blokundan uzaklaşıp Rusya ile yakınlaşması, Yunanistan’da tedirginlikle takip ediliyor. Basında “Türkiye, Batı-NATO hattından çıkarsa kontrol edilemez hale gelir” görüşü manşetlerden duyuruluyor.
Atina’nın uykuları kaçıyor

Türkiye’nin ABD tehdit ve şantajlarına kararlılıkla boyun eğmemesi, iki ülke arasındaki gerginliği kademeli bir şekilde artırıyor. Rusya ile bölgedeki çıkarların giderek örtüşmesi de bu durumu perçinliyor. Ankara- Moskova arasındaki yakınlaşmadan en çok ürken ülke ise beklenenin aksine ABD değil Yunanistan oldu. Ülkedeki Real News gazetesinde yayımlanan bir haber, pek çok Yunan kaynağında paylaşıldı. Söz konusu habere göre, Ankara-Moskova çıkarlarının Ege ve Akdeniz’de giderek örtüşmesi, Atina’yı alarma geçirdi.

RUSYA TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALIRSA!

6 mil olan karasularını tek taraflı olarak 10 mile çıkartan, 12 mil için hedef gözleyen Yunanistan’da “Türkiye’nin sınır ihlallerine karşı ABD’nin aktif desteği rahatlatacak. Türk ihlallerinin listesinin Amerikan tarafınca istenmesi bunun en açık örneği” denildi. Söz konusu haberde, NATO-Batı kanadından tamamen kopacak bir Türkiye’nin “kontrol edilemez hale geleceği”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “durumu daha da tehlikeli bir şekle soktuğunun” altı çizildi. Rusya’nın Ege ve Akdeniz’deki Yunan tezleri karşısında Türkiye’nin tarafında yer alması ihtimali, Atina’da uykuları en çok kaçırabilecek gelişme olacak gözüküyor.

“MADDİ VE MANEVİ” DESTEK

Yunan medyasına göre, bölgede gelecek Türkiye-Rusya ikilisine karşı ABD-Yunanistan-( Güney) Kıbrıs-İsrail hattı çerçevesinde şekillenecek. Bu kapsamda Washington’dan gelme ihtimali son derece yüksek olan “maddi ve manevi” destek de Komşu medyasında yüzleri güldürüyor. Öte yandan sağcı medyada “Türkiye-Yunanistan savaşına ne kadar hazırız” konulu artık Komşu’da geleneksel hale gelen haberler yapılmaya devam ediliyor. İki ülkenin denizaltı, tank, asker kapasiteleri dahi ana haber bültenlerinde karşılaştırılıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.