Son Dakika

Avrupa basınından operasyon arefesinde algı oyunları

Türkiye bir yandan yerel seçimlere hazırlanırken, diğer yandan sınırlarımızdaki terör tehdidini bertaraf etmek için yeni bir operasyon hazırlığı içerisinde. Bu durumdan rahatsız olan Avrupa basını, operasyon öncesi kirli algı operasyonları yapmaya başladı.

Avrupa basınından operasyon arefesinde algı oyunları

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile terör örgütü YPG/PKK'nın sınırlarımızda oluşturmak istediği terör koridoru planlarını bozan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat'ın doğusundaki terör öbeklerini yerle yeksan etmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu bağlamda sınıra yapılan takviyeler her geçen gün artarken, Türkiye'nin bölgede artan hakimiyeti Avrupa'yı fazlasıyla rahatsız etti. 

Türkiye'nin Suriye'deki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar öncesinde algı operasyonları yaparak ülkemizi ve kahraman Mehmetçik'i karalamaya çalışan Avrupa basını, Fırat'ın doğusu operasyonu öncesinde de harekete geçti.

BBC EKONOMİ ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜYOR

Son olarak, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı cinayeti üzerinden Türkiye'yi eleştirmeye çalışan, "En çok tutuklu gazeteci Türkiye'de bulunuyor." iftirasını atan BBC, bu kez ekonomi üzerinden algı operasyonu yapmaya başladı.

İngiliz BBC'nin Türkçe birimine konuşan ekonomistler 2018'in sürecek devam edecek olan ekonomik daralma oluşacağını belirtiyor. Enflasyonun da çift haneli rakamlarda seyredeceğini belirten BBC analizi, seçimlerde AK Parti'nin bu durumdan etkilenebileceğini belirtti.

DW: AK PARTİ OY KAYBEDECEK

BBC'nin ardından bir diğer kara propaganda temsilcisi de Alman Deutsche Welle. Özellikle ABD'nin Papaz Brunson üzerinden yaptığı ekonomik darbe girişimini başarıyla püskürten, spekülasyonlara rağmen Türkiye'nin büyüme rakamlarının sürmesini çarpıtarak servis eden DW, yeni dönemde büyüme rakamlarının küçüleceğini ve bu durumun da 31 Mart yerel seçimlerine AK Parti'nin aleyhinde bir sonuç oluşturacağı algını yayıyor.

Avrupa basını bu tarz algı operasyonlarını her seçim ve sınır ötesi askeri harekat öncesi yapıyor. Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon öncesinde Türkiye ekonomisinin kötü olduğunu yazan Avrupa basını, Zeytin Dalı Harekatı'nda da Türkiye'yi ve kahraman Mehmetçik'i karalayan yalan haberler üzerinden algı operasyonu yapıyordu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.