Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Avrupa Birliği’den İsrail’e ‘ifade özgürlüğü’ eleştirisi

Avrupa Birliği’den İsrail’e ‘ifade özgürlüğü’ eleştirisi

Avrupa Birliği’nin, (AB) İsrail bakanlar kurulundan dün geçen ve “yabancılar tarafından finanse edilen sivil toplum kuruluşlarının (STK) bunu açıklamasını şart koşan” kanun tasarısını daha önce “ifade özgürlüğüne zarar vereceği” gerekçesi ile eleştirdiği ortaya çıktı.
İsrail Ordu Radyosu’nun haberine göre, AB’nin İsrail’deki büyükelçisi Lars Faaborg-Andersen birkaç hafta önce İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ile biraraya gelerek, söz konusu kanun tasarısının geri çekilmesi talebinde bulundu.
Radyonun haberine göre Faaborg-Andersen, “kanun tasarısının hayata geçmesi halinde İsrail’deki STK’ların çalışmasını zorlaştıracağını ve ifade özgürlüğünü zedeleyeceğini” söyledi.
STK’lardan şeffaflık beklemenin meşru bir talep olduğunu ancak bu kanun tasarısı ile İsrail hükümetini eleştiren örgütlerin hedef alındığını belirten, Faaborg-Andersen, şunları kaydetti: “Bu kanun, İsrail’in demokratik ve açık bir toplum olduğu yönündeki Avrupa’daki imajı olumsuz etkileyecektir. Sivil toplum üzerindeki kısıtlamalar bizim daha çok zorba rejimlerde gördüğümüz bir uygulama. Avrupa bu kanunu, İsrail’deki bazı insan hakları örgütlerini mahcup etme yönündeki endişe verici trendin bir parçası olarak görüyor.”
Söz konusu kanun tasarısı evvelki gün İsrail Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış ve Çarşamba günü İsrail meclisi Knesset’te oylanacağı bildirilmişti.
“Sessizliği Bozma” (Breaking The Silence) ve İşgal Altındaki Topraklardaki İsrail İnsan Hakları Enformasyon Merkezi (B’Tselem) gibi İsrailli insan hakları örgütlerini “vatan hainliği” ile suçlayan radikal Siyonist politikacı ve aktivistler, bu örgütlerin faailetlerinin tamamen yasaklanmasını veya kısıtlanmasını talep ediyor. STK’lara yöneltilen suçlamalarda “yurtdışından finanman desteği aldıkları” öne sürülüyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!