Son Dakika

Avrupa feodalizmin eşiğinde!

Fransa’da ekonomik gerekçelerle başlayan sokak hareketleri Hollanda ve Belçika’ya sıçradı. İtalya’da ırkçılar sokağa inerken, Sırbistan’da muhalifler hükümeti protesto etti.
Avrupa feodalizmin eşiğinde!

Avrupa genelinde yükselen ırkçılık, tam bağımsızlık isteyen özerk yapılar ve artan olaylar “Yaşlı Kıta” için Orta Çağ karanlığına dönüş sinyalleri veriyor.

Fransa’da 2 haftayı aşan bir süredir ekonomik gerekçelerle sokağa çıkan halk, ülkeyi savaş alanına çevirdi. “Büyük umutlarla” iktidara gelip “hayal kırıklığı” yaşatan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, her ne kadar geri adım atsa da ülkedeki olaylar Macron’u koltuğundan etmeden durulacak gibi görünmüyor.

YAĞMA VE TALAN…

Hafta sonu yapılan gösterilerde kameralara yansıyan görüntüler “Medeniyetin beşiği” diye pazarlanan Fransa’da yağma kültürünün halen devam ettiğini ortaya koydu. Ülkedeki gösteriler sırasında çıkan olaylarda bin 723 kişi gözaltına alındı, yüzlerce kişi yaralandı. 89 bin polisle önlem alınan ülkede, mağazalar kepenk indirse de Sarı Yelekliler’in yağma yapmasına engel olunamadı. Olaylara oldukça sert müdahale eden Fransız polisinin ateş açtığı bir gencin de parmaklarının koptuğu bildirildi.

BELÇİKA’DA “SOSYAL KIŞ”

Belçika'da ise polis, Başbakan Charles Michel’in istifasını isteyen Sarı Yelekliler’in protestosunu bastırmak için göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullandı. Protestocular polise taş çeşitli cisimler fırlattı. Yaşanan olaylara ilişkin Brüksel polis sözcüsü Ilse Van de Keere. 400 civarında protestocudan 100’ünün gözaltına alındığını kaydetti. Hollanda’da da ırkçıların çağrısı üzerine “sarı yelek” giyerek sokağa çıkan halk, hükümetin istifasını istedi.

Balkan ülkelerinden Sırbistan da gösterilerden nasibini aldı. Ülkede göstericiler, solcu muhalefet lideri Borko Stefanoviç'e düzenlenen saldırıyı kınamak için cumartesi günü Belgrad şehir merkezinde "Kanlı gömlekleri durdur" sloganı ile yürüdü. İtalya’da ise, ırkçı Lig Partisi, başkent Roma'daki Halk Meydanı'nda, "İlk önce İtalyanlar, İtalya yeniden başını kaldır" sloganlarıyla gösteri düzenledi.

Yaşanan gelişmeler son yüzyılda dünyaya medeniyet satan Avrupa için, “Artan ırkçılık, tam bağımsızlık isteyen özerk yapılar ve artan olaylar ‘Yaşlı Kıta’ Orta Çağ karanlığına dönüş sinyalleri veriyor” şeklinde değerlendirildi.

TRUMP DALGA GEÇTİ

89 bin polisle önlem alınan ülkede, mağazalar kepenk indirse de Sarı Yelekliler’in yağma yapmasına engel olunamadı. Olaylara oldukça sert müdahale eden Fransız polisinin ateş açtığı gencin parmakları koptuğu bildirildi. ABD Başkanı Donald Trump yaşanan olaylara ilişkin twitter hesabından, “Paris’te çok üzücü bir gün ve gece. Belki de gülünç ve son derece pahalı Paris Anlaşması’nı sonlandırmanın ve parayı daha düşük vergiler yoluyla halka geri ödemenin zamanı gelmiştir? ABD, bu konuda çağının çok ötesindeydi ve geçen yıl emisyonların azaldığı tek büyük ülkeydi!” diye yazdı.

HOLLANDA’DA IRKÇILAR ÖNCÜ!

Hollanda’da ırkçıların çağrısı üzerine Sarı Yelek giyerek sokağa çıkan halk hükümetin istifasını istedi. Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanan “Sarı Yelekliler” Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını eleştirdi. “Rutte istifa” ve “Rutte defol git” sloganları atan Hollandalı “sarı yelekliler” Başbakan Mark Rutte’nin istifasını talep etti.

SIRBİSYAN!

Balkan ülkesi Sırbistan da gösterilerden nasibini aldı. Sırbistan’da göstericiler, solcu muhalefet lideri Borko Stefanoviç ‘e düzenlenen saldırıyı kınamak için Cumartesi günü Belgrad şehir merkezinde “Kanlı gömlekleri durdur” sloganı ile yürüdü. Muhalefete yakın aktivistler, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in bir otokrat olduğunu iddia ederek Sırp İlerleme Partisi’ni yozlaşmış olarak nitelendirdi. Stefanoviç, geçtiğimiz ay güneydeki Krusevac şehrinde siyah giyinen bir grup tarafından demir çubukla dövüldükten sonra hafif yaralanmıştı.

İTALYAN IRKÇILAR “ESKİ AVRUPA’YI” ÖZLÜYOR!

İtalya’da ise, ırkçı Lig Partisi başkent Roma’daki Halk Meydanı’nda, “İlk önce İtalyanlar, İtalya yeniden başını kaldır” sloganıyla gösteri düzenledi. Lig Partisi lideri Salvini, burada yaptığı konuşmada, “Batışa geçen bir Avrupa var. Oysa vatandaşların onuru için çalışan, küreselleşme adına birilerinin kaybettiği kimlik ve ruhu yeniden ortaya çıkaracak bir Avrupa’ya ihtiyaç var” dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.