Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Avrupa kapısında ölen mültecileri defnedecek yer kalmadı

Avrupa kapısında ölen mültecileri defnedecek yer kalmadı

Ülkelerindeki iç savaş ve çatışmalardan kaçan, başta Suriyeliler olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda insan, Avrupa ülkelerine ulaşmak için binbir umutla geldikleri Yunan adalarında zor şartlarla karşılaşıyor.
Avrupa ülkelerinin mültecileri kabul etme konusundaki isteksizliği adalarda yığılmalara neden olurken, mültecilerin oluşturduğu trajik görüntüler yaşanan insanlık dramını gözler önüne seriyor.
Göçmen kaçakçılarına ellerindeki tüm birikimleri vererek yasa dışı yollarla Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mülteciler, ölümü göze alarak geldikleri adalarda altyapı yetersizliği nedeniyle son derece sağlıksız ve güvensiz ortamlarda hayat mücadelesi vermek zorunda kalıyor.
Ege Denizi’nde, yoğun mülteci akınına uğrayan noktalardan biri olan Midilli Adası’nda göçmen kabul merkezlerine sığmayan çoğu çocuk ve kadın binlerce kişi, rıhtımda kötü hava şartlarında umutla kendilerini Atina’ya götürecek gemileri bekliyor.
Her gün çok sayıda mültecinin ulaştığı adada, devlet kurumları ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalırken, vatandaşlar topladıkları yiyecek ve içecekleri mültecilere ulaştırmaya çalışıyor, gönüllü doktorlar sağlık hizmeti sunuyor.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yunan adalarında kalacak yer bulunmaması nedeniyle geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalan binlerce kadın ve çocuğun cinsel istismar gibi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını açıkladı.
Yaklaşan kış öncesi adalarda sayıları 20 bini bulan mülteciler için kalacak yer oluşturulmasının hayati önem taşıdığı belirtilen BMMYK açıklamasında, bunun için ihtiyaç olan 32 milyon avronun acilen bulunması için çağrıda bulunuldu.

Etiketler