Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Avrupa’nın “birliği” lafta kaldı! İtalya ve İspanya’nın maskelerine Fransa el koydu!

İtalya ve İspanya için Çin'den ithal edilen milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa tarafından el konulduğu ortaya çıktı.

Avrupa’nın “birliği” lafta kaldı! İtalya ve İspanya’nın maskelerine Fransa el koydu!

İsveçli sağlık ürünleri firması Mölnlycke tarafından Çin’den İtalya ve İspanya için ithal edilen 4 milyon yüz maskesi ve eldivene Fransa tarafından el konuldu.

YARISINI GÖNDERMEYE RAZI OLDULAR

Fransız haber dergisi L’Express’te yer alan  ve İviçli şirket tarafından da doğrulanan habere göre Marsilya üzerinden Lyon’a ulaşan maskelere 5 Mart’ta el konuldu. İsveç hükümetinin devreye girmesi üzerine Fransa, maskelerin sadece yarısını (2 milyon adedidini) İtalya ve İspanya’ya göndermeye razı oldu.

DİPLOMATİK KRİZ ÇIKTI

Maskelerin Fransa’dan geri alınması için İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı girişimlerin iki hafta boyunca sonuçsuz kaldığı durumun Stockholm-Paris hattında diplomatik krize yol açtığı ifade edildi.

GENELGE İLE  EL KOYMA YETKİSİ

Paris hükümeti, eylemine gerekçe olarak maskelerin, Fransa’ya ulaşmasından iki gün önce Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron’un imzaladığı genelgeyi gösterdi. 3 Mart 2020’de imzalanan genelge, Fransa hükümetine topraklarındaki tüm maske üretimine ve stoklarına el koyma imkanı tanıyor.

Fransa’nın beklenmedik hareketinden sonra Çin’den ithal edilecek yeni sağlık malzemeleri, Belçika üzerinden İtalya ve İspanya’ya ulaştırılacak.