Son Dakika

Avrupa’nın “Brexit” kaosu

Theresa May hükümetinin Brexit sürecine soktuğu İngiltere, Avrupa Birliği’nden bir türlü boşanamazken ülke yakın tarihteki en büyük siyasi krizine doğru sürükleniyor.

Avrupa’nın “Brexit” kaosu

Günlerdir tartışmalar yumağına dönüşen İngiltere’nin Avrupa Birliği ile sağlamaya çalıştığı Brexit anlaşması ülkenin parlamentosunda 242’ye karşı 391 oyla ret aldı. 15 Ocak’ta yapılan oylamada ise söz konusu anlaşma “tarihi” denebilecek bir farkla 202’ye karşı 432 oyla parlamentodan geri dönmüştü.

Süreci mercek altına alan siyasi gözlemcilerin kanaatleri ise Başbakan May’ın üst üste izlediği yanlış politikalar Brexit sürecini çıkmaza soktuğu görüşünde. Hal böyleyken daha önce açıklanan normal takvime göre AB’den ayrılması kararlaştırılan 29 Mart resmi tarihden önce masada duran bütün seçenekler bir birinden ayrı krizlere gebe görünüyor.

“ANLAŞMALI” OLMADI “ANLAŞMASIZ” OLSUN

Başından bu yana birlikten anlaşmalı ayrılmaya çalışan İngiltere için parlamentodan üst üste çıkan ret kararları sonrası May’in gündeminde bu kez “anlaşmasız ayrılık” seçeneği var. Bu seçenek devreye girdiğinde İngiltere normal takvime göre resmen AB’den ayrılmış olacak ama siyaset uzmanlarına göre böylesi bir tablo da hiç de iç açıcı görünmüyor.

Rakamlara bakıldığında AB ile dış ticareti 600 milyar sterlini bulan İngiltere, özellikle ilaç ve gıda olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin büyük kısmını birlikten satın alıyor. Böyle bir durumda İngiltere’nin anlaşmasız ayrılığı tercih etmesi kendisin temel ihtiyaç malzemesi temin etmekte sıkıntı yaşarken bulmasına yol açabilir. Dahası gümrüklerde oluşacak sıkışıklığın bir zaman sonra toplumsal tepkilerin çığı gibi büyümesi riskine yol açmasından da endişe ediliyor. Tüm bunların yanı sıra ekonomi otoritelerine göre İngiltere ekonomisinin bu süreçte yüzde 10 küçülmesi ihtimali de mevcut.

AB’DEN SERT UYARI

Diğer yandan İngiltere Parlamentosu’ndan çıkan ret kararına karşılık Avrupa Birliği Ekonomik Komiseri Pierre Moscovici’den gelen açıklama net bir uyarı anlamı taşıyordu. Sürecin olumlu sonuçlanması için elimizden geleni yaptıklarını vurgulayan Moscovici, son oylamayı işaret ederek İngiltere’nin “neyi istemediğini” bariz bir şekilde gözler önüne serdiğini söyledi. Theresa May’e seslenen Moscovici “Ne istediğini belirtmesi gerekiyor” sözleriyle mesaj verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.