Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Avustralya uyruklu yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı, Avustralya uyruklu 1 teröristin sınır dışı edildiğini açıkladı.

Avustralya uyruklu yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yabancı terörist savaşçıların (YTS) ülkelerine iadelerinin sürdüğü kaydedildi. Bu kapsamda Avustralya uyruklu bir YTS’nin ülkesine sınır dışı edildiği belirtildi. İadelerin başladığı 11 Kasım’dan bu yana 60’ın üzerinde YTS ülkelerine gönderildi.

YTS’LERE YAPILAN İŞLEMLER 

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 9’uncu maddesi uyarınca çatışma bölgeleriyle bağlantılı, terör örgütlerine üye oldukları, terör örgütleriyle iltisaklı oldukları veya terörist faaliyetlere iştirak eden/edecek yabancılar hakkında yurda giriş yasağı kararı alınıyor.

Hakkında yurda giriş yasağı bulunmasına rağmen hudut kapılarına gelenler, “kabul edilemez yolcu” kapsamında geldikleri ülkeye geri gönderiliyor. Ayrıca 30 ilde kurulan risk analiz birimlerince yapılan değerlendirme sonucunda, kamu düzeni ve güvenliği bakımından Türkiye’ye girişlerinin sakıncalı olduğu değerlendirilen yabancılar da hudut kapılarında “kabul edilemez yolcu” kapsamında geldikleri ülkeye geri gönderiliyor.

Güvenlik güçlerince yakalanmaları ya da tespit edilmeleri akabinde yabancılara dair 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında, “yabancı terörist savaşçı” şüphesiyle hakkında idari işlem yapılanlar ve terör örgütü yöneticisi, üyesi, destekleyicisi veya çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi, üyesi destekleyicisi olanlar, kamu düzeni veya kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturanlar, uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından tanımlanan terör örgütleriyle ilişkili olduğu değerlendirilenler hakkında sınır dışı etme kararı alınıyor.

Söz konusu yabancılar, 6458 sayılı Kanunun 52. maddesi uyarınca sınır dışı etme ve idari gözetim kararı alınarak, ülkelerine, transit gidebileceği bir ülkeye ya da üçüncü ülkeye çıkışları sağlanıyor.

Yabancıların geçerli pasaportları olması halinde vize serbestisi kapsamında gitmek istedikleri üçüncü ülkelere çıkışları sağlanıyor. Geçerli pasaportu olmayan yabancıların, konsolosluklar üzerinden temin edilen seyahat belgeleriyle sadece menşe ülkelerine çıkışları sağlanabiliyor.

BÜYÜKELÇİLİKLERE BİLDİRİM

Sınır dışı edilecek YTS veya şüphelisi kapsamında yer alan yabancıların, Türkiye’den çıkışları sağlanmadan önce belirlenen seyahat programı, Dışişleri Bakanlığına en az 48 saat öncesinden bildiriliyor. Dışişleri Bakanlığınca da ilgili ülke büyükelçiliğine bildirim yapılıyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri