Son Dakika

Avustralya'da yaşanan selde 300 bin büyükbaş hayvan telef oldu

Townsville kenti ve çevresinde geçtiğimiz hafta binlerce evin sulara gömülmesine yol açan sellerin yaklaşık 300 bin büyükbaş hayvanın ölümüne neden olduğu belirtildi.
Avustralya'da yaşanan selde 300 bin büyükbaş hayvan telef oldu AA

Avustralya Sky News'te yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta bir senelik yağmurun bir hafta içinde yağdığı Townsville kenti ve çevresindeki arazilerden suların çekilmesiyle maddi zararın boyutları da gün yüzüne çıkmaya başladı. 

Sezonun kurak geçmesiyle zor anlar yaşayan bölgeyi vuran sellerin yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki 300 bin büyükbaş hayvanın telef olmasına neden olduğu açıklandı.

Kentlerde sel suları altında kalan binlerce ev ve iş yerinde hasar tespit çalışmaları devam ederken, barajların taşmasına neden olan sellerin bastığı çiftliklerdeki yüzbinlerce hayvanın sele kapılarak ya da yiyecek bulamayarak telef olduğu belirlendi.

Richmond Belediye Başkanı John Wharton, sellerin etkili olduğu bölgede telef olan büyükbaş hayvanların her birinin biner dolar değerinde olduğunu ifade ederek, 'Bu sayı sadece buradaki bölgelerden. Sel suları diğer ilçelere ulaştıkça orada 7-8 milyon sığır bulunuyor, daha fazla hayvan kaybedeceğimize şüphe yok.' ifadelerini kullandı.

Daha fazla hayvan ölümünü önlemek için çamur içindeki arazilere helikopterlerle yiyecek bırakılıyor.

Öte yandan Yeni Güney Galler, Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinin yanı sıra Kuzey Bölgesi'nden bölgeye gönderilen yem sevkiyatı sürüyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.