Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Avustralya’daki Türk vatandaşları sandık başında

Avustralya'daki Türk vatandaşları sandık başında

Avustralya’daki Türk vatandaşları, 1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Kanberra, Melburn ve Sidney kentlerinde kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Türkiye’nin Melburn Başkonsolosluğunda oy kullanan Hüseyin Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Oyumuz memleketimize hayırlı olsun, gelecek için, barış için, her şey için” ifadesini kullandı. Oy kullanma işleminin ilk gününde sandık başına giden Yasemin Duru da “Seçimler, ülkemiz için hayırlı olsun inşallah” diye konuştu. 

Melburn başkonsolosluğu görevlileri, oy verecek vatandaşlara, oy kullanma işlemiyle ilgili bilgi verdi.

Türk vatandaşları, 16-25 Ekim 2015 tarihleri arasında, bağlı bulundukları büyükelçilik veya başkonsolosluklarda, 10.00-19.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

Sandığa ilginin artması bekleniyor

Türkiye’deki seçimler için, üçüncü kez sandığa giden Avustralya’daki Türk vatandaşlarının, oy kullanma oranlarında artış bekleniyor.

Önceki iki seçimde kayıt yenileme ve adres beyanı formu dolduran vatandaşların da oy kullanacağını varsayan siyasi parti temsilcileri, 26. Dönem Genel Seçimleri’nde katılımın artmasını bekliyor.

Avustralya’daki 41 bin 126 Türk seçmenden, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 4 bin 255, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 6 bin 550 kişi oy kullanmıştı.

Etiketler