Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Avusturya’da “İslami kreşler kapatılsın” çağrısı

Avusturya'da

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, ülkede İslami eğitim veren kreşlerin, çocukları toplumdan uzaklaştırdığını ileri sürerek, bu kreşlerin acil kapatılması gerektiğini savundu.

Kurier gazetesinin haberine göre Kurz, Viyana Üniversitesi İslam Çalışmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Ednan Aslan başkanlığında hazırlanan “Avusturya’da İslami kreşler ve bağlı eğitim kurumları” konulu raporu değerlendirdi.

Kurz, İslami kreşlerde, çocukların toplumdan uzaklaştırıldığını ve bunun çok büyük bir sorun olduğunu ileri sürdü.

Sorunun görmezden gelinmesinden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Kurz, “Problem yokmuş gibi davranmanın kimseye yardımcı olmayacağını söyledi.

Viyana’da devlet destekli yaklaşık 150 İslami kreş bulunduğunu belirten Kurz, “Bu tesislerin çoğunu hemen kapatmamız gerektiği konusunda ikna oldum” ifadelerini kullandı.

Kurz, kreşlere yönelik sıkı kontrollerin artırılacağını ve gerekirse kreşlerin yönetimlerini belirlemek için yasal düzenlemeye gidileceğini kaydetti.

Raporda, Müslüman ailelerin birçoğunun, çocuklarını toplumdan izole edecek paralel bir dünya kurmaya çalıştığı iddia ediliyor. Çocuk bakıcılarının koyu dindar insanlardan oluştuğu ve bu nedenle çocuklara alternatifler sunulmadığı ileri sürülen raporda, okullarda Pakistan ve Afganistan’daki medreselerdeki eğitimlerin verildiği belirtiliyor.

Raporda, kreşlerdeki İslam derslerinin “eski günah anlayışına” dayandığı, “çoğulcu düşünceyi yaymakta başarısız” olduğu ve buralarda “sıkı dini kurallar ve tabuların çocuklara zorla benimsetildiği” iddia ediliyor

Etiketler