Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Azerbaycan Savunma Bakanı: “Her an savaş başlayabilir”

Ceyhun Aşirov
Azerbaycan Savunma Bakanı: “Her an savaş başlayabilir”

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hesenov, bugün yaptığı açıklamada İşgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesini Ermeni güçlerinden geri almak için ‘Her an savaşa başlayabileceklerini’ belirtti.

Zakir Hesenov, Azeri ordusunun askeri gücünün en zirve noktasında olduğunu, silah ve teçhizat açısından tam donanımlı olduklarını ifade etti.

Bakan Hesenov, İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) yanı sıra çok sayıda gelişmiş silahlara sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

2016’nın Nisan ayında yaşanan ve Güney Kafkasya’da son yılların en büyük çatışması olarak da kabul edilen ‘Nisan savaşı’ mevzusuna da değinen Hesenov, Azerbaycan ordusunun Nisan ayındaki savaşta gücünün sadece yüzde 20’sini sahaya sürdüğünü belirtti.

Azeri Savunma Bakanı Hesenov, kendilerinin en çok Türkiye’den yararlandığını da belirterek Türkiye’nin savaş ve askeri tecrübesini örnek aldıklarını bildirdi.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı. Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti. Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı. Ermenistan’ın İşgal süreci tamamlandıktan sonra  Rusya, Fransa ve ABD’nin Eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘’Karabağ Sorununun çözümü için’’ Minisk gurubu  oluşturulmasına rağmen 27 sendir İşgal davam ediyor.

“KARABAĞ’IN KURTULUŞU TÜRK ORDUSUYLA İŞBİRLİĞİNDEN GEÇİYOR”

Azerbaycan Savunma Bakanı’nın çıkışı ile ilgili  Siyasi Bilimler Uzmanı Ehed Memmedli, Diriliş Postası’na yaptığı açıklamada, “Hesenov’un ‘Biz savaş hazırlığına Türkiye’nin Tecrübesinden istifade ediyoruz’ söylemi taktir şayandır, umut ediyoruz ki bu çıkışlar sonunda fiiliyata dökülecektir.” dedi.

Uzun zamandır Azerbaycan ile Türkiye’nin askeri işbirliğinin derinleşmesini savunduğunu dile getiren Memmedli, şunları ifade etti:

“Güney Kafkasya’da Gürcistan ABD ile Ermenistan ise Rusya ile askeri işbirliği içindedir. Azerbaycan ise Türkiye ile askeri ve diğer alanda işbirliğini derinleştirmelidir. Şunu da belirtmek istiyorum ki Karabağ’ın kurtuluşu Türkiye ile yapacağımız askeri işbirliğinden geçiyor.”

Atlas Araştırmalar Merkezi başkanı Siyasi Uzman Elhan Şahinoğlu, Savunma Bakanı Hesenov’un “savaş her an başlaya bilir” çıkışı Ermeni Savunma Bakanı Davit Tonyonun en son “biz İşgali Azerbaycan’ın içlerine doğru genişlete biliriz” açıklamasına cevap olduğunu söyledi. Azeri Bakanın neden Türkiye’ye işaret ettiği konusunu da yorumlayan Şahinoğlu, Ermeniler Ruslara güveniyor, Rus askeri birikiminden destek alıyor, bizim savunma bakanımızda adete “Sizin Rusya desteğiniz varsa bizimde Türk Ordusu gibi müttefikimiz ve destek aldığımız bir güç vardır mesajı vermek istediğini belirtti.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri