Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Balfour Deklarasyonu’nun yıldönümünde Filistin ile dayanışma çağrısı

Balfour Deklarasyonu’nun yıldönümünde Filistin ile dayanışma çağrısı

Balfour Deklarasyonu’nun 98. yıldönümü münasebetiyle Filistinli gruplar tarafından yayımlanan yazılı açıklamalarda, Filistin halkının haklarını alana kadar mücadelesini ve direnişini sürdüreceği belirtildi.
Fetih hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, dünya ülkeleri İsrail işgalinin bitmesi ve Filistin devletinin kurulması için çaba sarfetmeye davet edildi.
Açıklamada, İngiltere’den “Filistin halkının trajedisine sebebiyet veren tarihi hatayı” düzeltmesi talep edildi.
Hamas da yazılı açıklamasında, Müslüman devlet liderlerine İsrail işgalinin bitmesi için Filistin halkına yardım çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca, deklarasyonun ahlaki ve hukuki sorumluluğu İngiltere’ye yüklendi.
İslami Cihad Hareketi ise İsrail’in ihlallerinin ve “zalim” antlaşmaların kabul edilemez olduğunu, söz konusu “tarihi hata” üzerinde düşünülmesi gerektiğini ifade etti.
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de BM ve tüm uluslararası kuruluşlardan, haklarına ve bağımsızlığına kavuşması için Filistin halkının mücadelesine destek vermelerini istedi.
İngiliz savaş kabinesinde dışişleri bakanı olan Arthur Balfour, 2 Kasım 1917’de, dönemin önde gelen Siyonist liderlerinden Lord Rothschild’e gönderdiği mektupta, Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması konusunda İngiliz hükümetinin destek vereceğini bildirmiş, söz konusu deklarasyon daha sonra Fransa, İtalya ve ABD’nin de desteğini almıştı.
Her yıl 2 Kasım’da gösteriler düzenleyen Filistinliler, Balfour Deklerasyonu’nun neden olduğu durumlar nedeniyle İngiltere’den özür dilemesini istiyor.

Etiketler