Son Dakika

Batı Avrupa fırtınayla boğuşuyor

Batı Avrupa ülkelerinde iklimsel gerilim tırmanıyor sular durulmuyor. Doğal afetlerin yaşandığı kırmızı ve turuncu alarmların verildiği bazı ülkelerde, şiddetli fırtınaların saatte 140 kilometre hıza ulaştığı görülüyor.

Batı Avrupa fırtınayla boğuşuyor

Mevsimin henüz sonbahar olmasına rağmen bazı Avrupa ülkeleri doğal afetlerle boğuşuyor, hızları saate 120 ila 140 kilometre arasında değişen fırtınalar, elektriksiz kalan binlerce evler, devrilen iskeleler. 

Avrupa'nın Batı ülkelerinden olan Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa başta olmak üzere fırtına nedeniyle alarmlar verildi.

HOLLANDA 

Kara, hava ve demiryolu ulaşımında aksamaların yaşandığı Hollanda'da, en az dört kişi ağaçların devirmesi sonucu yaralandı. Ülkenin en büyük havaalanı Schiphol'deki uçak seferlerinde önemli aksamalar yaşandı çok sayıda uçuş iptal edildi.

Öte yandan ülkenin pek çok yerine tren ve toplu taşıma seferlerinde de büyük aksamalar yaşandı. Güvenlik önlemleri dolayısıyla köprülerin kapalı kalması nakliye taşıyan gemiler gidecekleri yerlere geçikmeli ulaşmasına sebep oldu.

BELÇİKA'DA AĞAÇ DALLARINA OPERASYON

Belçika’da ise başkent Brüksel ve Liege şehirlerinde salı gecesi ve çarşamba günü rüzgarın hızının 80-90 kilometreye ulaştığı bildirildi. Şiddetli yağışın olduğu şehirlerde, bazı yollar kırılan ağaç dalları nedeniyle kapandı, elektrik kabloları zarar gördü.

Liege itfaiyesi yetkilileri, 20'den fazla yola müdahale ettiklerini bildirdi. Brüksel'de ise itfaiyeciler, kırılan ve düşen ağaç dalları nedeniyle yaklaşık 96 farklı yerde operasyon gerçekleştirdi.

ALMANYA'NIN KUZEYİNE DİKKAT

Alman Meteoroloji Enstitüsü, özellikle Almanya'nın kuzeyinde fırtınanın beklendiğini açıkladı. Rüzgar hızının saatte 140 kilometreye ulaşabileceğini duyuran enstitü, bu nedenle Kuzey Denizi’ne yakın Schleswig-Holstein, Bremen, Hamburg ve Aşağı Saksonya eyaletleri için fırtına uyarısında bulundu.

Hamburg'da fırtınadan dolayı devrilen inşaat iskelesi üzerine düşen 38 yaşındaki bir kişi öldü.

İTALYA'DAKİ SELDE ZARAR 1 MİLYAR AVRO

İtalya'da sert hava koşulları etkisini geçen cumartesi gecesi gösterdi. ülkenin kuzeybatısındaki Ligurya bölgesi için verilen turuncu alarm kapsamında Serie A'daki Sampdoria-Roma maçı ileri bir tarihe ertelendi.

İtalya'nın kuzeybatı ve batı sahillerinde etkisini gösteren aşırı yağış, Livorno kenti ve çevresini ciddi boyutlarda etkiledi. Bölgedeki dere yataklarının taşması, Livorno kent merkezinde sele yol açarken Livorno'nun etrafındaki kırsal kesimlerde de toprak kaymaları yaşandı. Meydana gelen sel olaylarında 8 kişi öldü.

Livorno Belediye Başkanı Filippo Nogarin, Rai3 kanalına yaptığı açıklamada, selden 15 bin ailenin etkilendiğini ve yaklaşık 1 milyar avro maddi zararın oluştuğunu tahmin ettiklerini söyledi.

İNGİLTERE'DE 120 KM HIZINDA FIRTINA 

Birleşik Krallık genelini etkisi altına alan "Aileen" adlı fırtına ulaşımda aksamalara sebep olurken adadaki bazı bölgelerde de elektrik kesintileri yaşandı.

Ülkenin Ulusal Meteoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamada, Galler ve İngiltere'nin kuzey ile orta bölgelerinde etkili olan rüzgarların saatteki hızının 120 kilometreye ulaştığı bildirildi.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle bazı kara ve demiryollarında aksamalar gerçekleşirken fırtınanın etkili olduğu bölgelerde yaklaşık 70 bin hane ve iş yeri elektriksiz kaldı.

FRANSA'DA TURUNCU ALARM

Fransa'da 8 bölgede aşırı yağış ve rüzgar sebebiyle turuncu alarm verildi.

Bu bölgelerde akşam saatlerinde beklenen şiddetli yağış ve fırtınanın sellere yol açabileceği, ayrıca bazı yolların kapanmasına neden olabileceği uyarısı yapıldı. Yine bu bölgelerde ikamet eden kişilere seyahatleri esnasında yetkililerin açıklamalarını dikkate alma çağrısı yapıldı.

DANİMARKA'DA TRAFİĞE ÇIKILACAK ARAÇLARA DİKKAT

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü'nden (DMI) yapılan açıklamaya göre, Danimarka'nın özellikle Sjaelland adasının güney bölümü ile Bornholm adası fırtına hızına ulaşacak şiddetli rüzgarların etkisinde kalacak.

Fırtınadan dolayı halkı uyaran DMI, şiddetli fırtınadan etkilenebilecek araçlarla trafiğe çıkılmamasını istedi.

Yorumlar