Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bayırbucak bölgesinde DAEŞ olmadığını tüm dünya biliyor

Bayırbucak bölgesinde DAEŞ olmadığını tüm dünya biliyor

Suriye Türkleri Eğitim Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Ayhan Urlu, Bayırbucak’ta DAEŞ olmadığını tüm dünyanın bildiğini belirterek, DAEŞ unsurlarının bulunduğu bölgenin, Türkmendağı’na yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.
Urlu, yaptığı açıklamada, köylerini terk eden Türkmenler’in kış mevsimi nedeniyle zor günler geçirdiğini belirtti.
Bayırbucak’taki köylerin her gün Rus uçakları tarafından vurulduğunu aktaran Urlu, bombardımanların köylerde sivil hayatın yok olması ve bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi amacıyla yapıldığını savundu.
Rusya’nın Türkmendağı’nı DAEŞ’i bahane ederek bombaladığına dikkati çeken Urlu, “Bayırbucak’ta DAEŞ olmadığını tüm dünya biliyor. DAEŞ unsurlarının bulunduğu bölge Türkmendağı’na yaklaşık 250 kilometre uzaklıktadır” dedi.
Urlu, Bayırbucak’ın güneyinde cephe hattı, diğer kısımlarında ise siviller bulunduğunu vurgulayarak, Rus uçaklarının genelde sivillerin bulunduğu alanları vurduğunu, üstelik kullanımı uluslararası savaş suçu sayılan misket bombası attığını ifade etti.

RUSYA’NIN SALDIRILARI NEDENİYLE GÖÇ ARTTI

Son aylarda yoğunlaşan Rus saldırıları nedeniyle sivil göçün arttığını aktaran Urlu, “Suriye’de iki türlü göç var. Birisi Suriye’den başka ülkelere göç, diğeri de iç göç çünkü köylerinde bombardıman nedeniyle barınamayan siviller daha güvenli gördükleri köylere göçüyorlar” diye konuştu.
Urlu, şu bilgileri aktardı: “Türkmendağı’nda yıllardır savaş var ancak Rusya’nın olaya dahil olmasının ardından sıkıntımız çok arttı. Önceleri Türkmenler rejime karşı direnebiliyordu ancak Esad rejimi çok güç kaybedince DAEŞ’i bahane edip Türkmen köylerine de yoğun hava saldırısı başlattı.”

BAYIRBUCAK HALKI ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Türkmen komutanlardan albay Ahmet Arnavut ise Bayırbucak’ta yaşayan halkın Rus bombardımanları nedeniyle zor günler geçirdiğini belirterek, birçok sivilin Türkiye sınırına yakın köylerdeki çadır kamplara sığındığını anımsattı. Esed/Hamaney rejiminin askeri güç açısından zayıfladığını doğrulayan bilgiler edindiklerini dile getiren Arnavut, “DAEŞ’in gölgesinin bile bulunmadığı Türkmendağı’nı Rusya, çamura batan İran ve Esad’ı kurtarmak için vuruyor” şeklinde konuştu.
Arnavut, her gün onlarca kez uçakla vurulan köylere düşen bombalardan bazılarının patlamadığını aktararak şunları kaydetti:
“Köyümüze düşen çoğu bombalar patlamıyor ama toprağa gömülüyor. Bu savaş bir gün bitecek ama tehlike bitmeyecek. Toprağın, otların, ağaçların arasında kaybolan bombalar siviller için ileride de ölüm getirecektir. Türkmenler savaşın acı yüzüyle yıllardır karşı karşıya ama Rusya’nın bombardımanları halkımızı son dönemde çok büyük sıkıntıya düşürdü.”

Etiketler