Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Bayırbucak’ta sadece Türkmen gençleri vardır’

'Bayırbucak'ta sadece Türkmen gençleri vardır'

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Bayırbucak’ta sadece Türkmen gençlerin bulunduğunu, onların da bin yıldır yaşadığı topraklardaki köylerini korumaya çalıştığını bildirdi. 

Mustafa, Suriye’deki son gelişmelerle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin “terörle mücadele bahanesiyle Suriye’ye müdahil olduğunu” söyledi. 

Rusya’nın da bu bahaneyle bölgeye geldiğine işaret eden Abdurrahman Mustafa, şunları kaydetti:

 “Rusya, 30 Eylül’deki ilk müdahalesini Bayırbucak’a ve Hama’ya yapmıştı. O zaman Meclisimiz, ‘Bizi vurdu’ diye bir açıklama yaptı. O zaman Hama’da 40’a yakın sivil hayatını kaybetmişti. IŞİD bugün Rakka’da, Halep’in kuzeyinde ve doğusunda, Deyru’z Zor’da. Meclisimizin çatısı altında iki tane birlik var. Biri Bayırbucak’ta 2. Sahil Tümeni, diğeri de Sultan Murad Tümeni Halep’in kırsalında (Azez’de) DAİŞ’e karşı mücadele veriyor. Biz Halep’te Sultan Murad Tümeni olarak çatışacağız, burada da IŞİD’le ittifak yapacağız, bu nasıl mantıktır bilmiyorum. Rejim ve Rus uçakları bizi vururken, cuma, cumartesi günü biz de aynı şiddetle Azez’de IŞİD’le çatışarak 2 köyü aldık ve birçok IŞİD militanını öldürdük. Bayırbucak’ta sadece Türkmen gençleri vardır. Onlar da Türkmenlerin bin yıldır yaşadığı topraklarda, kendi köylerini korumaya çalışıyor.” 

Bayırbucak’ta eşit şartlarda savaşmadıklarını vurgulayan Mustafa, Türkmenlerin köylerini korumadaki inançları sayesinde mücadeleyi sürdürdüklerini ifade etti. 

Abdurrahman Mustafa, “Kesinlikle Türkmendağı’nda DAİŞ yoktur. Bu tamamen büyük bir yalandır. Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Biz Rusya’dan şunu beklerdik; madem amaç IŞİD’le mücadele, biz Halep’in kuzeyinde IŞİD’le mücadele ediyoruz, gelsin orada IŞİD’i vursun, onları oradan beraber sürelim” diye konuştu.

Abdurrahman Mustafa, “Rus saldırıları yüzünden Türkmenler yerlerinden oldu. Şu an 3 bine yakın Türkmen, Türkiye sınırı yakınlarındaki Yamadı köyü çevresinde çadırlara yerleşti. Türk Kızılayı, AFAD, tüm kurumlar Meclisimizle koordineli şekilde ihtiyaçları anında yerine getiriyor. Allah, Türk kurumlarından razı olsun. Çok büyük duyarlılıkla hizmet veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Etiketler