Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Berlin’de camiye mermi ve İslam düşmanı mektupla tehdit: “Neo Nazi” şüphesi

Berlin’de camiye mermi ve İslam düşmanı mektupla tehdit: “Neo Nazi” şüphesi

Almanya’nın başkenti Berlin’e bağlı Neukölnn ilçesindeki Gazi Osman Paşa Camii’ne bir kalaşnikof mermisiyle birlikte, İslam düşmanı ve Allah’a (cc) hakaret içeren sözlerin yer aldığı tehdit mektubu gönderildi. Bir orangutan görselinin yer aldığı mektupta (haşa) “Bu Allah ‘tır” yazısının yer aldığı görüldü. 

İFTAR PROGRAMLARI İPTAL EDİLEBİLİR

Polis, yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatırken Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kala endişelenen camilerin yönetimlerinin, iftar programlarını iptal edip etmemeyi değerlendirdiği belirtildi.

BU ÜÇÜNCÜ TEHDİT MEKTUBU

Öte yandan aynı camiye daha önce de birer hafta arayla İslam karşıtı skandal ifadelerin yer aldığı mektuplar göndernilmişti. Son olayla birlikte tehdit mektuplarının sayısı 3’e çıktı.

NEO-NAZİLER’İN YAPTIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Öte yandan yaşanan hadiseyi Diriliş Postası’na değerlendiren Almanya’da yaşayan Türk avukat Fatih Zingal, faillerin henüz tespit edilemediğini ancak Neo-Naziler tarafından yapıldığının tahmin edildiğini söyledi. Alman Hükümeti’nin saldırıdan sonra herhangi bir açıklama yapmadığını belirten Zingal, “Yeni Zelanda saldırısından sonra Berlin’in İçişlerden sorumlu olan Senatörü açıklama yapmıştı. Senatör camilere yönelik saldırılardan sonra koruma amaçlı daha fazla polis ekibi gönderileceğini belirtmişti. Ayrıca polis ekiplerine de bu konularda daha hassas ıolmaları gerektiğini bildirmişti.” dedi.

ALMANYA MEDYASI YAŞANANLARA SON DERECE SAĞIR VE DİLSİZ

Ana akım Alman medyasının konuyla ilgili duyarsızlığına da değinen Zingal “Bu konuları maalesef bizim beklediğimiz şekilde değerlendirmiyorlar. Sadece rakam söyleyecek olursak, 2017 yılında bine yakın Müslümana ve camilere yönelik İslam karşıtı saldırı vardı. 2018 senesinde tespit edilmiş 813 saldırı var. Bu rakamları Alman Hükümeti açıklamıştı. Bu saldırılar bu rakamla kalmayacak gibi gözüküyor. Bu durumda Alman medyası bu konuları gerektği şekilde görmüyor ve mecralarında yer vermiyor.” diye konuştu.

İSLAM’A SALDIRI SON ZAMANLARDA ARTMAYA BAŞLADI

Bu tür saldırılar özellikle son senelerde çok arttığına deginen  Zingal, “İslam düşmanlığı barındıran saldırılar Almanya’da daha yeni yeni kayıt altına alınmaya başladı. İslam karşıtlığı barındıran bu tür saldırılar, özellikle Almanya’da ve Avrupa’da genel olarak bir zemin hazırlamış durumda. Neo-Naziler de bu konjonktür çerçevesinde bu tür saldırıları yaparken sanki sessiz bir çoğunluğun istediklerini yaptıkları kanaatinde olduklarını düşünüyorlar.” ifadelerini kullandı

“AMAÇLARI KORKU SALMAK”

Bu tür saldırıların, Müslümanları ve İslam dininin Almanya’da istenilmeyen bir topluluk olarak algılanması hedefiyle yapıldığını dile getiren Zingal sözlerini şöyle sonlandırdı:. ‘Siz burada kendinizi güvende hissetmeyin, sizleri dışlayacağız ve siz sadece problem yaratıyorsunuz’, ‘Siz kültürünüzü, dininizi bu ülkede istemiyoruz’ düşüncesiyle bu tür saldırılar bir korku uyandırmak amacıyla yapılıyor.”

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri