Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Bizdeki 2.5 milyon mülteci, Nobel’in umurunda değil’

'Bizdeki 2.5 milyon mülteci, Nobel'in umurunda değil'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Kapsamında düzenlenen W20 Zirvesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, büyümeye çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini belirtti. Erdoğan, kadınların iş gücüne katılımının, ihtiyaç olan büyümeyi elde etmede en önemli imkan olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Bu fırsattan yararlanmak için neler yapılabileceğini beraberce tartışmalıyız. Kaliteyle birlikte kadın ve gençlerin önünü açabilmek, teknolojik gelişmelere imkan sağlamak da ancak kapsayıcı bir büyümeyle mümkündür” dedi.

Erdoğan, “G20 ülkeleri olarak geçtiğimiz yıl aldığımız en önemli kararlardan birisi de kadınlarla ilgiliydi. Dünya genelinde 2025 yılına kadar kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımları arasındaki farkı yüzde 25 oranında azaltma hedefini Türkiye olarak benimsedik. Bu hedefe ulaşmamız, 10 yıl içinde tüm dünyada 100 milyon kadını iş gücüne kazandırmamız anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

‘Suriye’de devrim geride kaldı artık yaşanan halkın kurtuluş mücadelesi’

Bugün Suriye’de olanların aslında bir devrim arayışı olmadığını, o aşamanın geride kaldığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Artık bu ülkede yaşananlar, Suriye halkının kurtuluş mücadelesidir. Geçmişte Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülke olarak Suriye halkını biz çok iyi anlıyoruz. Biz Türkiye olarak demokrasinin ve özgürlüklerin yanında olması gereken her ülke gibi Suriye halkının kurtuluş mücadelesini destekliyoruz.”

‘Teröre karşı olmak ahlakı bir duruştur’

Türkiye’nin, adı, amacı, söylemi, yönetimi ne olursa olsun tüm terör örgütlerinin aynı şekilde karşısında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, birtakım ülkelerin yaptığı gibi, terör örgütlerinin bazılarını destekleyip, bazılarına karşı mücadele ediyor gibi görünmenin, terörün yanında yer almak anlamına geleceğini söyledi. Erdoğan, teröre karşı olmanın ahlaki bir duruş olduğunu vurguladı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz DAİŞ’le onunla birlikte PKK’yı da PYD’yi de YPG’yi de diğer tüm terör örgütlerini de insanlık için aynı derecede tehlikeli örgütler olarak görüyor hepsine karşı da mücadele ediyoruz. Terör örgütleriyle mücadelesinde Türkiye’ye yeterli desteği vermeyenler bilakis bu örgütlere alttan alta destek olanlar bölge ile birlikte tüm dünyayı bir felakete doğru sürüklediklerini bilmelidirler.”

‘Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok ilginç gelişmeler oluyor. Birileri mülteci kabulünde laf ediyor, işte ‘biz’ diyor, ’30 bin-40 bin mülteci kabul edeceğiz’, ondan sonra da tabii Nobel’e aday gösteriliyor, nasıl oluyorsa. Bizde 2,5 milyon şu anda mülteci var. Bu konu da kimsenin umurunda değil. Çünkü Nobel de siyasi. Nobel ödüllerinin nasıl verildiğini zaten çoğunuz biliyorsunuz. Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!