Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bosna katliamından kalma toplu mezar bulundu | 8 ceset çıkarıldı

Bosna katliamından kalma toplu mezar bulundu | 8 ceset çıkarıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı’nda bulunan yeni toplu mezarda, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaş’ında öldürülen 8 kurbanın cesedine ulaşıldığı bildirildi.

Kazı çalışmaları sürüyor

Bosna-Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Sözcüsü Emza Fazlic, çarşamba günü tespit edilen ve savaşta öldürülen Boşnak sivillere ait olduğu tahmin edilen kemik kalıntılarının bulunduğu toplu mezarda kazı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Söz konusu mezarda toplam 12 kurbanın gömülü olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Fazlic, katliam kurbanlarının başka mezarlara taşınmadıklarını ve şu ana kadar ulaşılan cesetlerin eksiksiz olduğunu vurguladı.

Güvenli bölgeye kaçarken katledildiler

Toplu mezarın bulunduğu bölgede mermi kovanlarına da rastlandığını aktaran Fazlic, “Cesetlerin, savaş döneminde Donji Hadzici bölgesinde yaşayan 12 sivile ait olduğunu düşünüyoruz. Bu insanlar İgman Dağı üzerinden güvenli bölgeye ulaşmaya çalışırken yolları kesilerek katledilmiştir. Şu ana kadar 8 kişinin cesedine ulaştık, burada 4 cesede daha ulaşacağımızı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. 

DNA testi yapılacak

Kazı çalışmaları kapsamında kurbanların kişisel eşyalarına da ulaştıklarını ifade eden Fazlic, cesetlerin kimlik tespiti için DNA testine tabi tutulacağını söyledi.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri