Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bosna’da ‘bulutlara dokunan’ aile

Bosna'da 'bulutlara dokunan' aile

Bosna Hersek’in güneyindeki Gacko şehrine 40 kilometre uzaklıkta, bin metre rakımlı dağın zirvesindeki Loncari köyünde tek başına yaşayan Vuk ailesi, doğayla iç içe yaşamlarıyla görenleri hayran bırakıyor.

Kayalıkların eteğinde kartal yuvasını andıran evlerinde, adeta bulutlara dokunarak yaşayan üç kişilik aile, temel ihtiyaçlarının tamamını ekip biçtikleri tarladan, inek, tavuk, arı ve balık gibi hayvanlarından sağlıyor.

Bosna’daki savaşta kuşatma altındaki Saraybosna’da yaşayan, savaşın ardından baba Kamil Vuk’un doğup büyüdüğü Loncari köyüne yerleşip hayatlarına yeni bir sayfa açan aile, savaşta herkesin terk ettiği köyde bugün tek başına yaşıyor.

Baba Kamil Vuk, 5 yıl önce döndükleri köye başkalarının da dönmesinin kendilerini mutlu edeceğini belirterek köye ilk geldiklerinde ahşaptan, terk edilmiş eski evlerinde kaldıklarını, daha sonra ise yeni evlerini inşa ettiklerini kaydetti.

Köydeki tarlalarında sebze ve meyve yetiştirdiklerini söyleyen Kamil Vuk, “Burada yetiştirdiklerimizi satarak para kazanıyoruz. Yılda 2-3 ton patates satıyoruz. İneklerimiz de var. Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz.” dedi.

“Normal araçla buraya gelmek zor”

Hastalandıklarında doktora ya da temel ihtiyaçlarını satın almak üzere markete gitmek için şehre inmek zorunda kaldığını belirten Kamil Vuk, “Bir süre önce arkadaşlarımız ziyaretimize gelmek istedi. Arazi aracıyla onları aşağıdan aldım. Normal araçla buraya gelmek zor.” diye konuştu.

Bosna Hersek’in dağ başındaki Loncari köyünde tek başına yaşayan aile, kayalıkların eteğinde kartal yuvasını andıran evleri ile görenleri büyülüyor.

Kamil’in eşi Ramiza Vuk, zorluklara rağmen Loncari’de yaşamanın kendisini çok mutlu ettiğini belirterek “Burada yeşillik var. Tavuklarım, yumurtalarım, sütüm, peynirim, kaymağım var. Hepsi ev yapımı. Burada mutluyum.” dedi.

Etiketler