Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bosna’da Peter Handke heykeli tartışması

Sırp yanlısı görüşleri ve Srebrenica soykırımını reddetmesi ile tanınan planlanan Nobel Ödülünü kazanan Peter Handke heykeli, bölünmüş Bosna Hersek’te en son tartışma konusu oldu.

Durim Abazi
Bosna’da Peter Handke heykeli tartışması

Diriliş Postası muhabiri Durim Abazi 

Bosnalı savaş kurbanları tarafından Sırp yanlısı duruşu ve 1995 Srebrenica soykırımını reddetmesi nedeniyle kınan Avusturyalı Nobel Ödülü sahibi yazar Peter Handke’ın, Srpska Cumhuriyeti’nin Banja Luka şehrinde bir heykeli olacak.

Sözde sanatçı olan Bojan Mikuliç, Slobodan Miloseviç’e verdiği destekle ünlü olan ve 1995 Srebrenica katliamının bir soykırım olduğunu inkâr eden 77 yaşındaki yazarın heykelinin Eylül ayında bitmesini beklediğini söyledi. Handkes, geçen yıl Aralık ayında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödülün Peter Handke’ye verilmesi Bosna ve diğer ülkelerdeki politikacılar, insan hakları aktivistleri, tarihçiler ve diğer halk figürleri tarafından sert bir şekilde eleştirildi. BIRN’in elde ettiği bilgilere göre, Handkes’e ithaf edilen heykel, şehrin halka açık bir yerine yerleştirilmeyecek.

BELEDİYE’Yİ İLGİLENDİRMİYORMUŞ

Banja Luka belediye başkanı Igor Radojiçiç, Banja Luka’daki yerel konseyin bununla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Heykel görünmeyen bir şeymiş gibi davranan belediye başkanı Rdaojiçiç, “İnşaatı şehir yetkililerine bildirilmedi” güldüren bir açıklamada bulundu.

Mikuliç ise, Bosna-Hersek’teki BIRN’e açıklamalarda bulunarak Handkes ile ilgili siyasi anlaşmazlıklarla ilgilenmediğini ve heykelin ilk büyük projesi olduğunu ifade etti. Mikuliç”Bir aydır 220 cm yüksekliğindeki bu heykel üzerinde çalışıyorum. Sigara fabrikasının önünde, heykellerin yerleştirileceği bir otel kompleksi inşa ediliyor.” dedi.

“PERSONA NON GRATA”

Handkes’in ödülü, Bosna Federasyonu’nun Boşnak ve Hırvatların çoğunlukta olduğu bazı kantonları tarafından onu “persona non grata” (istenmeyen kişi) olarak ilan etmesini sağladı. Diğer yandan, Sırpska Cumhuriyeti’ndeki bazı politikacılar ödülün “Sırp halkı ve adaletinin kanıtlanmış bir arkadaşına” verilmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Temmuz 1995’te ebeveynleri ve erkek kardeşi öldürülen ve hayatta kalmayı başaran bir Srebrenicalı olarak Hasan Nuhanoviç, Handke hakkında konuşmalarının bir yazar olarak değil, Sırpların arkadaşı ve Boşnakların düşmanı olarak anıldığı için “onu kızdırdığını” belirterek, onun daha önce kim olduğu hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Banja Luka merkezli kültürel uzman Mladen Bubonjiç, Handhan anıtının Boşnak toplumunda bir tartışma kaynağı olduğunu söyleyerek Nuhanoviç’in görüşlerini yineledi.