Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bosna’nın BM’ye üye olmasının 27. yıl dönümü

Durim Abazi
Bosna’nın BM’ye üye olmasının 27. yıl dönümü

Osmanlı’nın Balkanlar’dan çekilmek zorunda kaldıktan sonra Sırp faşistleri tarafından bölgedeki Müslümanlar’a karşı günümüze kadar süren zulüm başlamıştı. Ortaçağ Bosna ve Bosnalı hanedan Kotromaniç’in sembolünü temel alan Fleur de Lis ile bayrak, New York’taki BM binasının önünde çırpındı.

Bosna Hersek, 20 Mayıs’ta kabul edilen 755 sayılı Kararı temel alarak BM üyesi oldu. Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’nin halef devletlerinden biri olarak, Yugoslavya tarafından onaylanan tüm sözleşmeler ve sözleşmelerin tarafları oldu. Bu Bosna Hersek’in tarihindeki en önemli tarihlerden biridir.

MARTTA BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETMİŞTİ

20 Mayıs’ta, BM Güvenlik Konseyi, Genel Kurul’a o zamanki BH Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’e kabul edilmesini öneren bir kararı kabul etti. Bu tavsiyenin desteklendiği Karar 755 kabul edilmişti. Bugün Bosna Hersek, New York, Cenevre, Viyana ve Paris’teki UNESCO’daki daimi temsilcilikler aracılığıyla Birleşmiş Milletlerin çalışmalarına katılmaya devam ediyor.

Bosna Hersek, 29 Şubat-1 Mart 1992’de yapılan referandumla eski Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. Yugoslavya’nın parçalanmasını fırsat bilen Bosnalı Hırvat ve Sırplar da Bosna Hersek topraklarını kendi aralarında paylaşmaktan geri kalmadı. Hırvatlar 18 Kasım 1991’de Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’ni, Sırplar ise 9 Ocak 1992’de Sırp Cumhuriyeti’ni ilan etti.

Fleur de Lis’li bayrak, 4 Şubat 1998 tarihine kadar kullanıldı. Onun yeride ise Bosna Hersek’in sarı-mavi ve beyaz yıldızlı bayrak kullanılmaya başlandı.
Bosna Hersek günümüzde de fraklı zoruklarla karşılaşmaya devam ediyor.