Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Böyle olur PKK’nın itirafı: “ABD’nin mayın eşeğiyiz”

Trump’ın “Silah yardımı yaptık” şeklindeki sözlerini de eleştiren PYD elebaşı Salih Müslim, “Silah yardımı yaptılar ama biz 11 bin kayıp verdik, hiç Amerikan askeri ölmedi” sözleri ile ABD’nin PKK’yı mayın eşeği olarak kullandığını itiraf etmiş oldu.

Böyle olur PKK’nın itirafı: “ABD’nin mayın eşeğiyiz”

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin elebaşlarından Salih Müslim, PKK’nın ABD’nin kuklası olduğunu itiraf etti. ABD’nin, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyona yeterli tepkiyi vermediğini düşünen Müslim, Başkan Donald Trump’ın PKK uzantısı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) “Silah ve para verdik” sözüne tepki gösterdi.

“DEAŞ BİTMEDİ!” PALAVRASI

PYD olarak DEAŞ’la savaştıklarını ABD’nin de Suriye’ye girmek için ortak aradığını, PKK ile ABD’nin DEAŞ’la mücadele bahanesi ile müttefiklik ilişkisi kurduğunu öne süren PKK’lı Müslim, ABD’nin kendilerine çeşitli vaatlerde bulunduğunu söyledi. ABD’nin DEAŞ bitene, istikrar sağlanana ve siyasi çözüm olana kadar gitmeme sözü verdiğini belirten Müslim, YPG/DSG’nin daha önce zafer kazandık” açıklaması yaptığı DEAŞ’ın hala bitmediğini belirterek varlık gerekçelerinin devam ettiğine işaret etti.

“ABD SÖZÜNÜ TUTMADI”

ABD’yi verdiği sözü tutmadan çekilmekle eleştiren Müslim, diğer yandan bölgede ABD ile işbirliğinin devam ettiğini belirterek aynı açıklamada içerisinde çelişkili ifadeler kullanmasıyla da dikkat çekti. “Suriye’de ABD güçleri hala var. DAEŞ hücrelerine karşı savaş sürüyor. Deyrezzor’da, Rakka’da vs. SDG ile beraber çalışıyorlar. Ama sınırdaki güçlerini çektiler. Amerikan askerlerinin diğer yerlerden çekilmesi gibi bir şey yok” diyen Müslim, Trump’ın PKK’lılara ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

“PARAYI ABD VERDİ BİZ ÖLDÜK”

Müslim, “Sayın Trump ‘Para, silah verdik’ diyor. Burada kaç Amerikan askeri öldü? Hiç. Biz 11 bin kayıp verdik. 11 bin kayıp mı yoksa senin verdiğin silahlar, paralar mı? Silahları verdin ama zaten bunları DAEŞ’e karşı savaşta kullanıyoruz. Amerikalılar kaç kayıp verdi? Bunu Irak ve Afganistan’la karşılaştırsın” sözleri ile ABD’nin terör örgütü PKK ve unsurlarını Türkiye’ye karşı mayın eşeği olarak kullandığını da itiraf etmiş oldu.

KOALİSYONDAN DESTEK MESAJI

Öte yandan Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu için hazırlıklarının devam ettiği saatlerde, ABD ordusu öncülüğünde terör örgütü DEAŞ’a karşı kurulan Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (SOJTFOIR), resmi Twitter hesabından yaptığı mesajla PKK’ya olan desteğini açık bir şekilde ortaya koydu. SOJTFOIR, resmi Twitter hesabından “SDG” etiketi açarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik olası askeri harekâtına karşı, YPG’ye destek mesajı verdi.