Son Dakika

Breivik’in ırkçı zırvaları bir tık uzaktaymış!

2011’de Norveç’i kan gölüne çeviren ırkçı ve İslam düşmanı Anders Behring Breivik’in hapishanede yazdığı ırkçı zırvaların manifesto adı altında internette satıldığı ortaya çıktı.
Breivik’in ırkçı zırvaları bir tık uzaktaymış!

Son dönemde artan ırkçı ideolojiyi savunan örgütler, taraftar toplamak için her türlü yolu deniyor. Norveç’te 2011 yılında 77 sivili katleden ırkçı ve İslam düşmanı Anders Behring Breivik'in geçen yıl hapishanede yazdığı, İslam düşmanlığı içeren ırkçı zırvalarının yer aldığı, 2083 Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi’nin Norveç’in en büyük online kitap satış mağazası Adlibris’te satıldığı ortaya çıktı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından bir açıklama yapan Arlibris Satış Müdür Sakari Luovio, kitabın kendi sitelerinde satışa sunulmasını korkunç olarak değerlendirdi.

Haberleri yokmuş!

Satışın hemen durdurulduğunu belirten Luvvio, skandal ortaya çıkana kadar kitabın satışından haberleri olmadığını öne sürdü. Yargılandığı mahkemede, ırkçı ve İslam düşmanı olduğunu açık bir dille ifade eden Breivik, Temmuz 2011'de başkent Oslo'da ve Norveç'e bağlı Utoya Adası'ndaki gençlik kampına düzenlediği terör saldırılarında 77 kişiyi katletmiş, 242 kişiyi yaralamıştı. Breivik’in kitap haline getirilen zırvalarının herkesin kolayca ulaşabileceği internet sitelerinde satışa sunulması benzer şekilde ırkçı saldırıların yaşanabileceğinin işareti olarak değerlendirildi.

Brenton Breivik’i örnek aldığını söylemişti

Yeni Zelanda’da geçen Cuma gerçekleştirilen ve 50 Müslüman’ın şehit edildiği terör saldırısını düzenleyen Brenton Tarrant da Norveçli terörist Breivik’ten esinlendiğini açıklamıştı. Saldırıdan önce yayınladığı 74 sayfalık bildiride Türk ve İslam düşmanlığı içeren ifadeler kullanan Brenton, Ayasofya’nın Hırstiyanlar’a ait olduğunu İstanbul’un yeniden Hıristiyanlaştırılacağını belirtmişti. 50 Müslüman’ın katili olan azılı terörist, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da öldürülmesi gerekenler arasında olduğunu belirterek ırkçı odakların Erdoğan üzerinde suikast planları olduğuna işaret etti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.