Son Dakika

“Bugünün hasta adamı Avrupa Birliği’dir”

Avrupa Parlamentosunda yapılan Türkiye oturumu hararetli tartışmalara sahne oldu. Oturumda Fransız üyenin “Bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği’dir” sözleri Batı için acı bir itiraf olarak kayıtlara geçti.

“Bugünün hasta adamı Avrupa Birliği’dir”

Muhammed Şimşek / Diriliş Postası

Son dönemde Almanya’nın söylemleriyle maniple etmeye çalıştığı Türkiye-AB ilişkileri, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda ele alındı.

Strazburg’daki Türkiye oturumunda Uluslar ve Özgürlükler Avrupa’sı Grubunun (ENF) Fransız üyesi Edouard Ferrand eleştirileriyle AB yetkililerini yerden yere vurdu.

Avrupa Birliğinin içine düştüğü acziyet sarmalına dikkat çeken Ferrand,  "Bir asır önce Türkiye’den Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir" ifadelerini kullandı.

“Türkiye kilit ortağımızdır”

Türkiye ve AB ilişkisinin geleceğinin masaya yatırıldığı oturumun açılışında konuşan Johannes Hahn, iki tarafın da gelişmelerden memnun olmadığına işaret etti.

Hahn, "Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'deki gelişmelerin sık sık gündeme getirilmesine rağmen ortada bir parlamento kararı bulunmamasını eleştiren AP'nin Rumen üyesi Cristian Dan Preda ise "Bu yıl üçüncü kez Türkiye konusunu ele aldık, aslında bir karar verme zamanı gelmiştir. Masadan üyelik hedefini kaldırırsak yerine ne koyacağız, hangi hedefi koyacağız. AB olarak buna karar vermeliyiz” dedi.

Haftalardır ırkçı ve faşist söylemler üzerinden yabancı düşmanlığının hedefi haline getirilen Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili AP Türkiye Raportörü Kati Piri, "Türk halkının önünden AB üyeliği hedefinin kaldırılması çok büyük bir hata olur" değerlendirmesini yaptı.

“Yolunuzu şaşırdınız”

AP’de Avrupa’nın Türkiye’ye tavrını eleştiren ENF’nin Fransız üyesi Ferrand, bugünün gerçek hasta adamının Avrupa Birliği olduğunu vurguladı.

Eleştirilerinin dozunu gittikçe artıran Ferrand, AB yetkililerini yolunu şaşırmakla suçladı:

"Türkiye’yi hiç bir sonucu olmayacak müzakere masasına davet ettiniz. Göçmenleri AB üyeliği karşılığında değiş tokuş yapmayı istediniz. Avrupa halkı felaket projenizi istemiyor. Yolunuzu şaşırdınız. Türkiye, büyük ülke, bu büyük halk, sizin teklifinizden farklı bir şey hak ediyor. Sonu belli olan bir süreçte hem Türkiye’ye, hem de AB’ye zaman kaybettirdiniz."

Alman üyeler boş durmadı

Oturum Türkiye konulu olunca AP'nin Alman üyeleri söz almak için bir birleriyle yarıştı.

Parlametoda Sosyal Demokrat Grubu'nun (S&D) Başkan Yardımcısı da olan Knut Fleckenstein, seçim yatırımı olarak Türkiye’ye karşı ırkçı ve faşist bir dil kullanan Almanya Başbakanı Angela Merkel'i savundu. Özellikle Merkel’in Türkiye hakkındaki çağrılarının destek bulmadığına işaret eden Fleckenstein, gelecek ay yapılacak olan AB Liderler Zirvesi’ne atıfta bulunarak bundan dolayı ortak bir karara varılamayacağını ileri sürdü.

Bir diğer Alman üye Renate Sommer ise AB’yi Türkiye’ye sert yaptırım uygulamaya teşvik ederken "Başka bir ülke ile buna benzer bir ilişkimiz olsaydı AB’nin tavrı çok daha sert olurdu. Türkiye’ye karşı bir şey yapamıyoruz. Bu da AB’yi gülünç duruma düşürüyor" diye konuştu.

Arne Gericke de Türk yetkililer tarafından sürekli olarak ülkesinin Nazi geçmişinin hatırlatılmasından ne denli rahatsız olduklarını anlattı.

Merkel’e tepki gösterdi

Tüm bu açıklamalar üzerine Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat, Almanya Başbakanı Merkel'in kendi seçim kampanyasına Türkiye’nin AB üyeliğini alet ettiğini söyledi.

Yakın zamanda ne olmuştu?

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, temmuz ayındaki oturumda Türkiye'nin AB üyeliğinin askıya alınması yönünde tavsiye bir karar almıştı.

Ancak bir ülkenin üyelik müzakerelerine son verebilmesi için AB’ye üye bütün ülkelerden onayı alınması gerekiyor.

Türkiye kendisinden başka hiç kimseye mecbur değildir

 

Yorumlar