Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bunlar hiçbir zaman akıllanmayacaklar!

Batuhan Gülşah
Bunlar hiçbir zaman akıllanmayacaklar!

Türkiye’nin bir NATO üyesi olmasına karşın çıkarları doğrultusunda ABD yerine Rus savunma sistemi S-400leri almasının yankıları sürüyor. Özellikle milliyetçi Yunan basını, bu konuyu derinlemesine irdelerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABDlimevkidaşı Mike Pompeo ile önceki gün yaptığı telefon görüşmesi, bambaşka bir şekilde propaganda malzemesine dönüştürüldü.

Yalan üstüne yalan

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün “Pompeo, ABD’nin Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenlik konusunda duyduğu endişeleri dikkate alacağını teyit etti” açıklamasına karşın, Türk düşmanı Yunan haber sitelerinden HellasJournal ve Militaire gibi siteler, “Pompeo, Çavuşoğlu’nu fırçaladı. S-400leri niçin aldıkları konusunda sorguya çekti” türünden hayal ürünü ifadelere başvurdu. Çavuşoğlu’nun, Amerikan Dışişleri Bakanı’nın sert bir dile başvurması karşısında mahçup olduğu, söyleyecek bir şey bulamadığı gibi algı operasyonu haberlerle Yunan kamuoyunu zehirleme çalışmaları sürdürüldü.

Bilindik ajanda ile yol devam

Öte yandan Yunanistan Başbakanı KyriakosMiçotakis’in “Türkiye ile ilişkilerde pusulamız, uluslararası hukuktur” sözleri, Yunan kamuoyunda gündem olurken, burada ülkemiz için büyük bir risk bulunuyor. Zira Atina’nın “uluslararası hukuk” diye dayatmaya çalıştığı ve karasularını 12 mile çıkarmanın önünü açan 1982 Deniz Sözleşmesi, Türkiye’nin imzalamadığı bir anlaşma. Ankara’nın tanımadığı Kıbrıs Cumhuriyeti adlı ülkenin KKTC’yi de içine alan karasuları ve münhasır ekonomik sahası da ülkemiz için yok hükmünde. Bu nedenle Miçotakis’in açıklamaları, geleneksel Yunan tezlerini “uluslararası hukuk” süsü altında yutturmak için bir ambalaj görevi görüyor. Bu anlamda, sağ veya sol demeden Yunan siyasetinin Türkiye karşısında tarihsel ajandasını harfiyen uygulamaya devam ettiği gerçeği dikkat çekiyor.

KKTC’de provokasyon

Yunanistan kanadında dezenformasyon kokan haberlere imza atılırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de Rumların provokatif eylemi gündem oldu. KKTC’de Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yıl dönümünü kutlarken kendilerine “ Otonom EnosisçiÜniversite Öğrencileri Cephesi” diyen iki yüz kişilik bir grup Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY) tarafından ara bölgeyi ihlal edip geçerek özellikle Türk askerlerinin nöbet tuttuğu yerlere Molotof kokteyli ve meşaleler ile saldırılar düzenledi. Saldırı sonrası atılan maddelerin sebep olduğu küçük çaplı yangın kısa sürede söndürüldü. Rum polisin herhangi bir güvenlik önlemi almazken Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı sınır birlikleri teyakkuza geçirilerek olası başka bir saldırıya karşı tedbir alındı.