Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Çakal sürüsünde kavga çıktı”

“Çakal sürüsünde kavga çıktı”

Esed askerleri, ağır Rus bombardımanı ve İran Hizbulmilis’lerinin saldırıları sonucu ele geçirdikleri stratejik tepelerden püskürtüldüler. Halep’te İran ve Esed büyük kayıplar verdi. Suriye’de sivil halk katliamı yapan Rusya, İran ve Esed tarafları arasında çatışmalar başladı.

Suriye’de yerel kaynaklar, Halep ve Türkmendağı bölgelerinde ağır kayıplar veren İran ve Baas çetelerinin birbirini suçlamaya başladıklarını ve aralarında çatışmalar yaşandığını belirttiler. Baas’lı ve İranlı üst düzey komutanların öldüğü hava saldırıları için Rusya’nın “kazayla oldu” açıklamasının inandırıcı bulmayan ve Rus askerlerinin saldırıları kasten yaptığını düşünen Hizbulmilis’lerin bir çok çatışma bölgesini terk ettiğini ifade eden yerel kaynaklar yaşanan gelişmeleri, “Suriye’ye saldıran çakal sürüsünde kavga çıktı” diyerek yorumladılar.

Türkmendağı Esed ele geçirsin diye Ramazan’ın başından beri günlerce havadan ve denizden bombardıman yapan Rusya, stratejik tepelerin Esed’i askerlerini yelleştirmişti. Ele geçmesinden sonra Esed’in dört günde geri kaybetmesi Rusya tarafında umutsuzluğa sebep oldu. Öte yandan geçen günlerde, Halep’in güneyinde, Halasa, Karasi, Bernah ve Zeytan bölgelerini de kaydededn İran Hizbulmilisleri’in de ağır kayıplar verdiği bildirildi. Uzmanlar, Rusya’nın İran ve Baas’a karşı tavır koymaya başladığını, ve ağır bombardımanlardan sonra milyonlarca dolar masraf yaparak ele geçen bölgelerin dört gün bile tutulamamasının Rusya’yı çok rahatsız ettiğini belirttiler.

Esed’in savaş uçağı düşürüldü

Suriyeli devrimciler, Hama kentinin kuzeyinde rejime ait MİG-21 tipi savaş uçağını düşürdü. Esed rejimine yakın kaynaklar ve Rus haber Ajansı, Hama Askeri Havalimanı’ndan havalanan uçağın düştüğünü doğrularken uçağın kalkıştan kısa bir zaman sonra teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü vurguladı. Devrimciler tarafından düşürülen uçağın pilotunun adının Riyad Eymen Hadra olduğu öğrenildi. Esed rejimi devrimciler tarafından düşürülen uçakları ile ilgili her zaman ‘’Teknik Arıza’’ nedeniyle düştü diyerek kendi pilotlarının korkularını kırmayı ve muhaliflerin başarılarını gölgelemeye çalışmakta.

Etiketler