Son Dakika

Cargill işçilerinin namaz zaferi

Amerika’nın en büyük et ürünleri şirketlerinden biri, namaz saatleri yüzünden ayrımcılığa uğradıklarını söyleyerek iş bırakma eylemine giden Müslüman işçilere 1,5 milyon dolar tazminat ödeyecek.
Cargill işçilerinin namaz zaferi

Amerikan’nın Sesi’nde yer alan habere göre, federal hükümete bağlı olarak çalışma koşullarını denetleyen Eşit Çalışma Fırsatları Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Cargill şirketi, çoğu Somalili göçmen olan 138 Müslüman işçinin iki yıl önce açtığı davayı uzlaşmayla sonlandırmaya karar verdi. Colorado eyaletindeki Fort Morgan kentinde şirkete ait bir fabrikada çalışan işçiler 2016’da üç gün iş bırakma eylemine gidince kovulmuştu. Uzlaşma sonucunda Cargill şirketi yönetimi, Müslüman çalışanlara kısa namaz arası vermeye de razı oldu.

İşçileri temsil etmekle sorumlu yerel sendika da ayrımcılık şikayetlerini dikkate almadığı gerekçesiyle mağdurlara 153 bin dolar tazminat ödeyecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.