Son Dakika

Çavuşoğlu: Soruşturma sonucunu tüm dünya ile paylaşacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili açıklama yaptı. Suudi Arabistan'ın Türkiye ile iş birliği yapması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Soruşturmalar neticesinde ortaya çıkan gerçekleri dünya ile paylaşacağız" dedi.
Çavuşoğlu: Soruşturma sonucunu tüm dünya ile paylaşacağız AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Irak'ta ilk olarak yeni hükümeti kurmakla görevli olan Adil Abdulmehdi ile bir araya geldi. 

Daha sonra burada düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

"SUUDİ ARABİSTAN BİZİMLE İŞ BİRLİĞİ YAPMALI"

Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Suudi Arabistan ile yakın iş birliği içinde olmak istediklerini belirterek, "Onların da bizimle iş birliği içinde olması gerekiyor" dedi.

BASRA VE MUSUL KONSOLOSLUKLARI YENİDEN AÇILACAK

Bakan Çavuşoğlu, daha önce güvenlik sebebiyle kapatılan Basra ve Musul konsolosluklarının yeniden açılacağını söyledi.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU

Türkiye'nin uluslararası hukuk çerçevesinde teröristler nerede olursa olsun terörle mücadeleye devam edeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu mücadele de Irak'ın toprak bütünlüğüne ihlal değildir, saldırı değildir. Bundan sonra bu mücadeleyi de hükümet kurulduktan sonra Irak hükümetiyle birlikte yapacağız." dedi.

IRAK'IN YENİDEN İMARI

15 Şubat'ta Kuveyt'te düzenlenen "Irak'ın Yeniden İmarı" Konferansı'nda Türkiye'nin 5 milyar dolar taahhütte bulunduğunu hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, bu taahhüdün arkasında olduklarını bir kez daha yinelediklerini söyledi. Irak'ın sadece iki komşu ülke değil aynı zamanda iki kardeş ülke olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, dayanışma ve iş birliği içinde olmak gerektiğini ifade etti. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.