Son Dakika

Cemal Kaşıkçı mesajla uyarılmaya mı çalışıldı!

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra akıbeti hakkında bilgi alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya, WhatsApp’tan gönderilen ve birini gördüğü diğerini görmediği mesajların, uyarı amacı taşıyacağı gündeme geldi.
Cemal Kaşıkçı mesajla uyarılmaya mı çalışıldı!

ABD’deki NBC TV, ABD’deki arkadaşının Kaşıkçı’ya WhatsApp’tan 2 Ekim’de yolladığı mesajların görüntülerini yayımladı. 2 Ekim Salı günü saat 13.06’da gönderilen ilk mesajı gören Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na kayıtlara göre saat 13.14’te giriş yaptı.

Giriş görüntüsü bulunan ancak çıkış görüntüsü bulunmayan Cemal Kaşıkçı’ya, yine ABD’den bu kez saat 13.24’te mesaj gönderildi. Başkonsolosluk binasında başına ne geldiği belli olmayan Kaşıkçı, binaya girdikten 10 dakika sonra atılan mesajdan haberi olmadı.

MESAJLAR SELMAN’IN BASKI REJİMİYLE İLGİLİ

ABD televizyonu, Kaşıkçı’ya gönderilen mesajların içeriklerine ilişkin de bilgi veriyor. Kaşıkçı’nın arkadaşı tarafından gönderilen ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman yönetimindeki hükümete yönelik bazı eleştiriler içeren WhatsApp mesajlarında haber makalelerin linkleri bulunuyor.

Bir tanesinin de The American Conservative dergisinde yayımlanan “Giderek Artan Baskıcı ‘Yeni’ Suudi Arabistan” başlıklı makale olduğu görülüyor.

Gönderilen mesajlar ve linkler, ABD’deki arkadaşı tarafından Cemal Kaşıkçı’nın uyarılmak istendiği düşüncesini ortaya koyuyor. Ancak Kaşıkçı, bu mesajlardan ilkini okuyabilirken, ikincisinden haberi olmadı.

ABD DE SORUŞTURMAYA DAHİL OLACAK

ABD Başkanı Donald Trump, 2 Ekim’den beri kendisinden haber alınamayan ve Suudi Krallığı’nın İstanbul konsolosluğunda katledildiği iddia edilen Cemal Kaşıkçı için başlatılan soruşturmaya katılacaklarını açıkladı. “Suudi gazetecinin kaybolmasını yakından takip ediyoruz” diyen Trump, “Amerikalı müfettişler olaya dâhil oldu. Kaşıkçı konusunda ne olduğunu bulmak zorundayım” diye konuştu.

Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.