Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çin’de kol gezen tehlike: Koronavirüs

Günlerdir dünyanın gündemini işgal eden koronavirüs, “Çin’deki hayatı nasıl etkiliyor” sorusu zihinlerdeki yerini korurken Diriliş Postası olarak Çin’de yaşayan bir Türk vatandaşına ulaştık. Çin’den dünyaya yayılan virüsün yol açtığı tabloya en yakından birlikte bakalım.

Sümeyye Aksu
Çin’de kol gezen tehlike: Koronavirüs

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Analiz-Yorum

Hakkında yapılan binlerce haberden dolayı adını duymayan kalmadı. Gün geçtikçe toplumda bir kâbusa dönüşen koronavirüsün yol açtığı sonuçları en doğru şekilde analiz edebilmek için Wuhan’da yaşayan ve uluslararası ekonomi ve ticaret okuyan Burak Aksu ile konuştuk.

Wuhan’da yaşayan ve uluslararası ekonomi ve ticaret okuyan Burak Aksu

Koronavirüs hayatınızı nasıl etkiledi?

Virüs ortaya çıktığında yani ilk duyulduğu zamanlar da ben çoktan Wuhan’dan ayrılmıştım. Seyahat için yola çıkmıştım her şey gayet normaldi. Pekin’e geldim; burada gideceğim yerlere gittim gelmişken buradaki arkadaşlarımın yanına uğradım. Ayrıldıktan hemen sonraWuhan şehrinin karantinaya alındığını ve özellikle Wuhan’dan gelen insanların detaylı bir sağlık taramasından geçirildiğini öğrendik. Ben de olaylar düzelene kadar gezi programımın geri kalan kısmını iptal edip Pekin’de arkadaşlarımla kalmaya karar verdim. Bunun dışında hayatımı çok etkilediği söylenemez. Bunda tabii virüsün çıkış yani belli oluş tarihinin etkisi de var. Çin’in yeni yıl tatiline geldiği için Pekin de kalan arkadaşlarım da tatilde marketlerin kapandığını bildiklerinden toplu gıda alışverişi yapmışlar. Onların tatil için yaptığı hazırlıktan ben de faydalanmış oldum.

BULAŞMA TEHLİKESİ

Enfeksiyonu önlemek için ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

Wuhan şehri karantinaya alındıktan sonra diğer şehirlerde de önlemler alınmaya başlandı. Kalabalık ortamlarda çok bulunmamaya; mümkün olduğunca az dışarı çıkmaya gayret gösterdim. Ve dışarı çıkarken hep maske taktım. Çünkü virüsü taşıyıp da haberi olmayan birilerinden bana da bulaşabilirdi. Mümkün olduğunca az dışarı çıktım. Ev için olan ihtiyaçlarımı toplu; tek seferde halletmeye özen gösterdim. Dışarı çıkarken her daim maske takıyoruz. Aldığımız ürünleri(meyve sebze) çok iyi bir şekilde yıkamaya çalışıyoruz. Her ne için dışarı çıkıyorsak gelince elimizi ve yüzümüzü dezenfekte ediyoruz.

Virüs ile birlikte Wuhan’ın hayalet şehre dönüştüğü söyleniyor bu ne kadar doğru?

Evet dışarıdan bakıldığı zaman Wuhan hayalet bir şehir gibi görünüyor. Bunun sebeblerinden biri Çin’in yeni yıl tatili. Bu tatilde Çinliler genellikle ailelerini ziyarete giderler. Bu yüzden Wuhan gibi büyük şehirler boşalır kalan insan sayısı ciddi oranda azalır. Tabi bunda virüsün etkisini de hafife alamayız. Belediye halka duyurular yapıyor “İşiniz olmadığı müddetçe dışarı çıkmayın” diye. Hal böyle olunca Wuhan hayalet şehir gibi gözüküyor.

MEDYA KÖPÜRTÜYOR

Sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Virüsün ilk başladığı zaman diliminde bir kaç yerde; farklı şehirlerde yaşanmış olayların Wuhan da yaşanıyormuş gibi lanse edildiğini fark ettim. Bunu nasıl anladınız diye sorarsanız; gelen ambulansların ve hastanelerin üzerindeki yazılardan anladım. Bazı yerlerde ise gerçek görüntülerin yanlış yorumlandığını gördüm. Mesela Wuhan’a gönderilen askerin ve askeri araçların görüntüleri yayınlanıyor ; başlık olarak da “Çin nüfus azaltmak için hastalık çıkardı; hasta olan herkesi öldürecek.” diye yazıyorlar. Oysa Wuhan’a yardımlar bu şekilde giriyor. Daha sonralar da ise çoğunlukla yaşanan kötü olayları duymaya başladık. Alınan tedbirleri değil de ilk başlar da hastanelerde yaşanan karışıklıkları duyamaya başladık. Ben bunları yapanların kesinlikle abartıldığını düşünüyorum.

Koronavirüs ilk olarak ne zaman ortaya çıktı?

İlk olarak aralık ayında Wuhan’ınHankou ilçesinde yer alan Balık Hali’nde zehirlenme vakası olarak çıktı. 16 Ocak’ta zehirlenme değil de corana virüsü olduğu tespit edildi. İlk olarak olay yeri ve çevresi karantinaya alındı. Daha sonrasında farklı yerlerde de görünmeye başlanınca 23 Ocak’ta tüm şehir karantinaya alındı. Şehir içindeki toplu taşıma araçları, tren seferleri ve uçak seferleri tamamen durduruldu. Wuhan’a gönderilen askerlerde insanlar araçlarla şehirden çıkış yapmasınlar diye otobanları kapatmaları için görevlendirildiler.

Çin karantina dışında kalan şehirleri korumak amacıyla ne gibi tedbirler alıyor?

Daha önce söyledigim gibivirüsÇin’inyeniyıltatilinedenkgeldi.Bu sebebtenötürübirsürüinsanaileleriniziyaretetmekiçinmemleketlerinegittiler.Bu kişileringiderkenvirüsü de yaymaolasılıkları da olduguiçinöncelikle her şehrin tren istasyonlarında ve havaalanlarında sağlık kontroleri başlatıldı.Daha sonrasında metro istasyonlarındaveşehiriçindebirçokyerdesağlıkkontrolnoktalarıkuruldu.Siteleregiriş-çıkışlarsıkıkontrolaltınaalındı.Kargocuları bile site içerisine almamaya başladılar. Metro içindeki televizyonlar, radio ve televizyonlarda nvirüse karşı nasıl korunacağımızı anlatan haberler yayınlanmaya başlandı.

Alınan bu tedbirlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, alınan tedbirlerin yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tedbirler virüsün daha hızlı yayılımını önleyecektir. Ancak virüse tam anlamıyla bir tedavi yöntemi bulunmadığı sürece varlığını sürdürecektir.

Çin halkının bu virüsile ilgili görüşleri neler? Halk şu anda nasıl bir tavır sergiliyorlar?

Doğal olarak tedirginler ve korkuyorlar. Lakin tedbirliler, halk gayet bilinçli hareket ediyor. Belediyelerin uyarılarını dikkate alıyor ve ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Mümkün olduğunca işleri olmadıkça dışarı çıkmıyor ve çıkmaları gerekirse hızlı bir şekilde hallediyorlar. Dışarı çıktığınız zaman farkediyorsunuz; herkes maske takıyor. Maske takmayan birilerini görmeniz neredeyse mümkün değil.

NASIL BESLENİYORLAR

Wuhan’daki insanların gıda, sağlık ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor?

Wuhan’a şu an çevre şehirlerden tıbbi ihtiyaçlar gönderilmektedir. Şu anda şehirde gıda ürünü bulunabiliyor hâlâ açık olan marketler var. İnsanlar oradan ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Sağlık ihtiyaçları için ise diğer şehirlerden doktor ve hemşire gönderdiler. Hasta sayısı fazla olduğu için hastaneler yetersiz kalıyor onun için 7 gün içinde 1500 kişi kapasiteli bir hastane daha yapılacağını bildirdiler.

Çin hükümetinin yayınladığı enfekte hasta sayısı ve ölü sayılarının doğruyu yansıttığını düşünüyor musunuz?

Çin hükümetinin halkın aşırı endişelenmesini ve galeyana gelmesini önlemek için hasta ve ölü sayılarının doğruyu yansıttığını düşünmüyorum.

Bölgedeki diğer yabancılar ülkelerine döndüler mi? Siz dönmeyi düşünüyor musunuz?

Evet Wuhan’daki yabancılar kendi elçiliklerinin yardımı ve desteğiyle ülkelerine döndüler. Wuhan’daki Türk vatandaşlarımız da aynı şekilde konsoloslukla iletişime geçerek karantina bölgesinden çıkışları sağlandı. Ben şu an Pekin’deyim; virüsün yayılımı ve karantina durumu burada da söz konusu olursa dönme durumu olabilir. Şu anda düşünmüyorum.

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu/Analiz-Yorum