Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Çin’i geçen ikinci ülke: İspanya’da can kaybı 3 bin 500’e yaklaştı

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı düne göre 738 artışla 3 bin 434'e çıktı. Böylece İspanya salgının başlangıç yeri olan Çin'i geçen ikinci ülke oldu. Ülke genelinde ise geçici işten çıkarmaların 1,5 milyon kişiyi etkileyeceği belirtiliyor.

Çin’i geçen ikinci ülke: İspanya’da can kaybı 3 bin 500’e yaklaştı
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada küresel bir kriz halini alan koronavirüs salgınında rakamlar artmaya devam ediyor. Salgının başladığı yer olan Çin, vaka sayısını sonlandırırken İtalya ve İspanya salgının merkezini Avrupa’ya taşıdı.
SON 1 GÜNDE 738 VAKA 
İspanya Sağlık Bakanlığı ülkedeki son durum hakkında bilgi verdi. Ülkede yeni tip koronavirüs salgınından dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısı düne göre 738 artış yaşandığı bildirildi. Artış sonrası can kaybı 3 bin 434’e çıktı.
Buna göre, İspanya, Kovid-19’un çıktığı ülke olan Çin’i (3 bin 281 ölü) geride bırakarak İtalya’nın (6 bin 820 ölü) ardından virüsten dolayı en fazla ölümün olduğu ikinci ülke konumuna geldi.
Başbakan Pedro Sanchez, pazar günü yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınında ölü ve vaka sayısında bu hafta çok ciddi artış olacağı uyarısında bulunarak halktan psikolojik olarak kendilerini bu duruma hazırlamalarını istemişti.

1,5 MİLYON KİŞİ İŞİNİ KAYBEDECEK

Ayrıca koronavirüs salgınından dolayı ekonomik hayatın da durduğu İspanya‘da, işçi çıkaracağını açıklayan şirket sayısı her geçen gün artıyor.

İspanya‘da zarar eden şirketlere tanınan ve “ERTE” olarak bilinen “Geçici İstihdam Düzenleme Önlemi” açıklayan şirketlere bakıldığında, işten çıkarılmaların en fazla otomotiv, gıda, turizm, ulaşım ve tekstil sektörlerini etkilediği görülüyor.

ERTE açıklayan büyük şirketlerin başında otomotivde Seat, Renault, gıdada AmRest, Zena Alsea, tekstilde H&M, Mango, Decathlon, hava yollarında İberia, Vueling, Ryanair, diğer sektörlerde ise Ikea, Brico Depot, Mediapro öne çıkarken, ülke genelinde geçici işten çıkarmaların 1,5 milyon kişiyi etkileyeceği belirtiliyor.

İspanya‘daki sol koalisyon hükümeti, 14 Mart akşamı yürürlüğe giren ve 29 Mart’ta sona erecek olağanüstü hali, mecliste bugün telematik sistemiyle yapılacak oylamayla 12 Nisan’a kadar uzatacak.

İçişleri Bakanı Fernando Marlaska Hernandez’in açıkladığı verilere göre, olağanüstü halden dolayı bugüne kadar sokağa çıkma yasağını ihlal eden 102 binden fazla kişiye para cezası kesildiği, 926 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Kaynak : AA