Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Çin’in Arakan planında Rohingyalar’ın dönüşü yok: Çin, Myanmar ordusunun suçlarını normalleştirme peşinde

Çin’in Arakan planında Rohingyalar’ın dönüşü yok: Çin, Myanmar ordusunun suçlarını normalleştirme peşinde

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Arakan konusunda teklif ettiği planın hiçbir aşamasında canlarına kurtarmak adına Bangladeş’e kaçan yüzbinlerce Arakanlı Müslüman’ın topraklarına geri dönmesinin olmaması dikkati çekti. Söz konusu plan ilk etapta Arakan’da “ateşkesin” sağlanarak düzen ve istikrarın sağlanarak bu şekilde daha fazla Arakanlı Müslümanının yerinden edilmemesini amaçlıyor. Planın ikinci etabında ise Myanmar ve Bangladeş’in ikili görüşme ve müzakereler yoluyla krizi çözmesi yer alıyor. Üçüncü etap da uluslararası toplumun bölgenin kalkınmasına yardım ederek Arakan’da uzun süreli çözüm bulunmasını kapsıyor. Çin’in sunduğu plan, “Çin, Myanmar üzerindeki uluslararası baskıları dağıtmaya çalışıyor” yönündeki yorumlara yol açtı.

“Rohingyalar’ın dönmesi Çin’in çıkarına olmayacaktır”

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw, yaptığı açıklamada, Çin’in planında Arakanlı Müslümanların geri dönüşüne yönelik herhangi bir noktanın yer almamasına ilişkin, “Çin, 600 binden fazla Arakanlı Müslümanın terk etmek zorunda kaldığı topraklarda büyük çaplı ekonomik bölge oluşturmayı planlıyor. Arakanlı Müslümanların topraklarına dönmesi Çin’in çıkarına olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kyaw, Çin’in, uluslararası toplumun, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği soykırım suçları için uyguladığı baskıyı dağıtmak istediğini dile getirerek, “Çin, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği suçları normalleştirmeye çalışıyor” dedi. 

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’dan Bangladeş’e geçen Arakanlı Müslümanların sayısı 620 bini geçti. Köyleri tamamen yakılan Arakanlı Müslümanlardan en az 3 bininin katledildiği kaydediliyor. Arakan’da 1970’lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman’ın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu sayı 350 binin altına geriledi.

Arakan’da devlet destekli ırkçılık var

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar’da Arakanlı Müslümanları hedef alan uzun süreli ayrımcılık ve zulmü “insanlık dışı Apartheid” olarak nitelendirdi. Örgütün, iki yıl boyunca yapılan görüşmeleri ve toplanan kanıtları bir araya getirdiği yeni raporunda, Rohingyaların Myanmar’da nasıl yaşadıkları detaylarıyla anlatılıyor ve “devlet destekli, insanlık dışı Apartheid’a (ırkçı ayrımcılık sistemi) varan kurumsallaşmış ayrımcılığa dayalı korkunç bir sisteme” maruz kaldıkları vurgulanıyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri