Son Dakika

Çin’in ‘Müslümanlara zulüm kampı’ yasalaştı!

Komünist yönetim Çin, ABD ile içinde bulunduğu karışıklıktan bile Müslümanlara zulüm edecek fırsatı bulabiliyor. Şincan bölgesinde kurdukları Nazi benzeri kamplarda 1 milyon Müslüman’ı esir eden katiller zulüm ederek ideolojilerini dayatıyor.
Çin’in ‘Müslümanlara zulüm kampı’ yasalaştı!

Komünist Çin yönetimi yaptığı yasa değişikliği ile skandal bir karara imza attı. İnsani özgürlüklere zincir vurmak için ‘radikal ideolojilerle mücadele’ uydurmasını ortaya çıkaran Çin yönetimi sözde eğitim verdiğini iddia ettiği zulüm kampları için yasa çıkardı.

SÖZDE EĞİTİM DAYATMASI

İnsanların dini özgürlüklerini bilhassa Müslüman tebaayı hedef alan yasa değişikliği, Şincan’daki Nazi benzeri kampları kapsıyor. Çin, özgürlüğünü yaşayan insanları ‘aşırılıktan etkilenmiş’ diyerek zulüm kamplarında zorla sözde eğitime sokuyor.

EMİRLERE UYMAYANA İŞKENCE

Söz konusu zulüm kamplarında 1 milyona yakın Müslüman zorla tutulurken Çin ideolojisinin dayatılmasına maruz kalıyor. Ayrıca komünist yönetim emirlerine uymayan Müslüman esirler çeşitli ceza ve işkencelere maruz kalıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların geçtiğimiz ay yayımladığı raporlar Çin hükümetinin kamplarda insan haklarını ihlal ettiğini ortaya koymuştu.

ÇİN İŞKENCESİ BİTMİYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı son rapora göre, Çin’de bir milyondan fazla Uygur Türkü ve diğer Müslüman azınlık toplama kamplarında tutuluyor.

Hükümetin, kamplarda tutulanların çocuklarını evlerinden alarak ülke genelinde çok sayıdaki yetimhaneye gönderdiği ileri sürülüyor.

Sincanlı 29 yaşındaki Uygur Türkü Meripet, çocukları elinden alınan kişilerden sadece biri. Çinli yetkililerin yakınlarının peşine düşebileceği endişesiyle soyadını kullanmaktan korkan Meripet, Türkiye’de sürgüne mecbur edildikten sonra dört çocuğundan koparılmış.

Kayınvalidesi de hapsedilen Meripet, Sincan'da bıraktığı dört çocuğunun Hotan şehrinde bir yetimhaneye yerleştirildiğini öğrenmiş.

“Bu haberi öğrendikten sonra gerçekten altüst oldum, çünkü çocuklarımı ben kendim büyütmek, onların benimle büyümelerini istiyordum” diyen Meripet, gözyaşları içinde sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onları her düşündüğümde, başıma gelen bütün bunları düşündüğümde, kendimi çok kötü hissediyorum. Bugünlerde ağlamadığım bir gün bile yok.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.