Son Dakika

Çipras burun farkıyla iktidarda kalmayı başardı

Yunanistan Başbakanı, koalisyon hükümeti ortağı Savunma Bakanı Kammenos’un istifası sonrası 1 oy farkla çoğunluğu yakalayarak güvenoyunu almayı başardı. “Evet” oyu veren Kammenos’un vekilleri ve bağımsızlar kilit rol oynadı.
Çipras burun farkıyla iktidarda kalmayı başardı

Yunanistan’da Makedonya isim konusundaki anlaşmazlık nedeniyle hükümetin küçük ortağı aşırı sağcı Bağımsız Yunanlar hareketi kökenli Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos görevinden istifa etmişti. Resmî adı Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti olan ülkenin isminin Kuzey Makedonya olarak değiştirilmesine karşı çıkmış, Makedonya’nın tarihsel olarak sadece Yunan olduğunu savunmuştu. Koalisyon hükümetinin çoğunluğunu oluşturan Başbakan Aleksis Çipras, Kammenos’un istifasının ardından önceki gece güven oylamasına gitti.

İSTİKRAR İÇİN “EVET” DEDİLER

300 milletvekili bulunan Yunan parlamentosunda 299 vekil oylamaya giderken, güvenoyu için 151 evet, 148 hayır çıktı. Böylece Çipras hükümeti, ucu ucuna denilebilecek bir farkla iktidarda kalmayı başardı. Bu sonucun oluşmasında kilit rolü, Kammenos’un istifasının ardından Başbakan’a güvenoyu veren 4 Bağımsız Yunanlar üyesinin yanı sıra 2 de bağımsız vekil oynadı. Söz konusu vekiller, istikrarın sürmesi için evet diyeceklerini açıklamışlardı.

SEÇİMLER EKİMDE

Başbakan Çipras, güvenoyunun ardından yaptığı konuşmada, seçimlerin planlandığı gibi Ekim ayında gerçekleştirileceğini vurguladı. Bu gelişmelerin ardından gözler, Üsküp’te parlamentodan geçen Kuzey Makedonya anlaşmasına çevrildi. Söz konusu anlaşmanın Yunan meclisinde oylanması işleminin önümüzdeki hafta gerçekleştirilmesi bekleniyor.

TÜRKİYE’YE GELİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Sayın Çipras, Şubat ayı başında ülkemizi ziyaret edecek” açıklaması, Komşu basınında yankı uyandırdı. Aşırı sağcı kesim, söz konusu ziyarete tepki gösterse de, Başbakan Çipras, Türkiye ile var olan sorunların çözümü için diyalog kanallarının daima açık tutulması gerektiğini savunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.