Son Dakika

“Çipras gitti eskiye dönüldü”

Komşu basını, Yunan Başbakan’ın ülkeye dönüşüyle Ege’de Türk sınır ihlallerinin arttığını öne sürerken işte bu yorumu yaptı. Erdoğan’ın “Deniz savunmasında 16 yılda çağ atladık" sözleri de hatırlatıldı.
“Çipras gitti eskiye dönüldü”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye ziyareti, Yunanistan basınında ana gündem maddesi olmuştu. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çipras, siyasi zemindeki anlaşmazlıklara rağmen iki ülkenin işbirliği potansiyeline vurgu yapmıştı. Komşu’nun önemli haber sitelerinden “iefimerida ve köklü gazetesi Proto Thema”, aynı konuyu mercek altına aldı.

“TÜRKİYE KARASULARIMIZI İHLAL ETTİ!”

Haberlerde, “Çipras’ın Atina’ya dönüşüyle birlikte Ege’de it dalaşı yine başladı”, “7 Türk savaş jeti, Yunan karasularını 3 kez ihlal etti. Bu savaş uçaklarının 2’si tam teçhizatlıydı. Görünen o ki Başbakan’ın ülkeye dönüşüyle Türkler de Ege’deki sınır ihlalleri alışkanlıklarına geri döndü” ifadeleri kullanıldı. Ankara’nın Ege ve Akdeniz’de savunma gücünü artırmak için yaptığı yatırımlarım artarak devam ettiği hatırlatılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Deniz savunmasında 16 yılda çok büyük yol kat ettik” açıklamasına da atıfta bulunuldu.

BEKLEDİĞİ DESTEĞİ GÖREMİYOR

Yunanistan, Ege’de tek taraflı olarak ilan ettiği, karasularını 6 milden 12 mile çıkarma temalı yeni karasuları siyaseti çerçevesinde, Türkiye’nin sınırlarını sistematik olarak ihlal ettiğini savunuyor. Türkiye ile hâlihazırda var olan anlaşmayı değil, ülkemizin imza atmadığı uluslararası sözleşmeleri kanıt olarak öne süren Atina, Avrupa Birliği mekanizması içinde “Türk tehdidi” savını çokça dillendirse de, uluslararası arenada beklediği desteği göremiyor.

TERÖRİST KUFODİNAS’A 6 GÜNLÜK İZİN

Öte yandan Yunanistan’da aralarında Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden 17 Kasım terör örgütü üyesi Dimitris Kufodinas’a, tutuklu bulunduğu cezaevinden çıkması için bir kez daha izin verildi. Yunan medyasında yer alan haberlere göre, kısa bir süre önce yüksek güvenlikli Koridallos Cezaevi’nden Volos kentindeki açık cezaevine nakledilen Kufodinas, 28 Şubat’tan itibaren adli kontrol şartıyla 6 günlük izin kullanacak.

Terör suçlarından 11 kez müebbet hapis cezasına mahkum edilen “Lukas” kod adlı Kufodinas’a, daha önce de 6 kez cezaevi kurulunca izin verilmişti. 17 Kasım terör örgütü, 1991-1994 yıllarında Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde görevli diplomatlar Çetin Görgü ve Ömer Sipahioğlu’nu öldürmüş, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ataşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım’ı yaralamıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.