Son Dakika

Çipras hükümeti düşebilir!

Yunanistan Başbakanı’nın ortağı Savunma Bakanı Kammenos, koalisyondan çekilmekle tehdit etti. Çipras “Güvenoyuna giderim. Halkı kimin bakan olduğu değil, istikrar ilgilendiriyor” dedi.
Çipras hükümeti düşebilir!

Yunanistan’da radikal sol parti SYRIZA kökenli başbakan Aleksis Çipras ile aşırı sağcı Bağımsız Yunanlar hareketi lideri Panos Kammenos’un kurduğu koalisyon hükümetinin sonu gelebilir. Bir açık oturum programına konuk olan Çipras, Makedonya Cumhuriyeti ile yapılan isim anlaşması nedeniyle sorun yaşadığı Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos için konuştu. “Siyasi rakiplerimize hizmet ederek koalisyon hükümetinden çekileceğine inanmıyorum” diyen Çipras, “Eğer böyle yaparsa güvenoyu isteyeceğim. Halkı kimin bakan olduğu değil, istikrar ilgilendiriyor. Eğer güvenoyu alamazsam bu durumda erken seçimlere gideceğiz. Demokrasilerde çare tükenmez. Fakat eminim ki ortağım Kammenos bu yolu seçmeyecek; isim anlaşmasını meclisten oyçoğunluğuyla geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE

Yunanistan, Makedonya’nın Yugoslavya’dan ayrıldığı 1991’den bu yana bu ülkeyi “Eski Yugoslavya’nın Makedonya Cumhuriyeti” olarak tanıyor. Bu ülkeye uyguladığı vetolar nedeniyle Üsküp hükümetleri, AB ve NATO’ya girmek için adaylık sürecini başlayamıyor. Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in girişimiyle “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” isminde mutabık kılındı. Üsküp hükümetinin referandumu sa çoğunluğu sağladı.

Çipras, bu anlaşmanın Yunanistan’da da onaylanarak hayata geçmesini sağlama için canla başla çalıştıklarını, ocak ayı içinde anlaşmayı hükümet oylamasına sunmayı hedeflediklerini ifade etti. Komşu ülkeye cephe açmanın güç ve enerji kaybetmekten başka hiçbir şey getirmediğini vurguladı. 25 Ocak 2015’ten bu yana iktidarda bulunan Çipras-Kammenos koalisyonu, hükümet düşmezse gelecek ekim ayında seçimlere gitmeyi planlıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.