Son Dakika

DAEŞ’i kullanmaya devam edecekler! “Nerede çıkarsa oraya müdahale edeceğiz”

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, DAEŞ’in farklı bölgelerde çıkması halinde oralara da müdahale edeceklerini açıkladı.

DAEŞ’i kullanmaya devam edecekler! “Nerede çıkarsa oraya müdahale edeceğiz”

Korgeneral McKenzie, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Basın Sözcüsü Dana White ile ortak basın toplantısı düzenledi. McKenzie, DAEŞ’in parçalanarak yok edilmek üzere olduğunu ancak örgütün Suriye ve Irak’ta bir daha toparlanmaması için daha yapılacak işlerin bulunduğunu söyledi. DAEŞ’in başka ülkelerde toplanmasının söz konusu olduğunu dile getiren McKenzie, terör örgütü için “hilafet” kelimesini kullanarak ABD’nin aslında İslam’a savaş açtığını ortaya koydu. DAEŞ’i kastederek, “Fiziki hilafet olarak başarısız olduysa da küresel çapta onun ismiyle ortaya çıkanları görüyoruz” diyen McKenzie, ABD öncülüğündeki küresel koalisyonun farklı bölgelere müdahale edeceğinin sinyallerini verdi.

Terör örgütü ile ”Hilafet” kavramını kirletiyorlar

McKenzie, “Tabiri caizse DAEŞ’ın başka yerlerde isminin kullanımı söz konusu. Fiziki hilafet olarak başarısız olduysa da küresel çapta onun ismiyle ortaya çıkanları görüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıl içerisinde küresel koalisyonun Orta Fırat vadisindeki hilafeti ortadan kaldırmanın yanı sıra yapacağı çok iş var. Bununla bağlantılı küresel konulara dikkat etmek zorundayız ve dikkatlerin buraya döneceğini göreceksiniz” diye konuştu.

“PKK’ya ordu” konusunda sessiz kaldı

Terör örgütü PKK’ya DAEŞ ile mücadele bahanesiyle “düzenli ordu” kurma çalışmalarına başlayan ABD’nin terör örgütü militanlarına verdiği eğitimin mahiyetine ilişkin soruya net bir cevap vermekten kaçınan McKenzie, gelişmelerin operasyonel bir detay olduğunu söyledi. Bölgedeki “ortak ve müttefiklere” çok çeşitli eğitim fırsatı sunduklarına dikkati çeken McKenzie, “Ancak bunlara giremeyeceğim. Şu anda çok erken” şeklinde konuştu. Yerel kaynaklar, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 400 PYD/PKK mensubuna sınır muhafaza eğitimi verdiğini, “sınır muhafızları” adı altında büyütülen yapıyı terör örgütü PYD/PKK’nın, “Kuzey Ordusu” olarak adlandırdığını belirtiyor. Yeni oluşumun yüzde 70’inin PYD/PKK’lılardan oluşması beklenirken kaynaklar bunun düzenli orduya yönelik ilk adım olduğunu ifade etti.

Siyasi süreç ısrarı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı’na vekâlet eden Büyükelçi David Satterfield de Suriye’de yaşanan sürecin siyasi geçiş olmadan tamamlanmayacağını söyledi. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde DAEŞ sonrası Suriye üzerine senatörlerin sorularını cevaplayan, Yakındoğu masasından sorumlu Satterfield, Rusya’nın Suriye müzakerelerinin sonuçları üzerine etkisini nasıl azaltılacağına ilişkin bir sorusu üzerine, bu konuda ABD’nin elinde birçok aracın olduğunu ifade ederek ABD’nin Suriye’deki çözüme yönelik yaklaşımının uluslararası toplum tarafından büyük destek gördüğünü kaydetti.

“Hiçbir zaferi tanımayız”

Suriye’de Birleşmiş Milletler gözleminde anayasal değişim ve şeffaf seçimlerin yapılması gerektiğini savunduklarını belirtken Satterfield şunları kaydetti: “Bugün, güvenilir bir anayasal reform ve seçim süreci dışında Suriye’de olacak hiçbir şeye meşruiyet tanınmaması gerektiğini destekleyen uluslararası bir konsensüs var. Bu gerek Moskova için olsun gerekse rejim için olsun hiçbir zafer tanınmayacak demektir.”

Suriye’nin yeniden imarı için 200-300 milyar dolar

Suriye’nin tekrar inşasının da ellerinde bir koz olduğuna işaret eden Satterfield: “Suriye’nin tekrar inşa edilmesi gerekecektir. Fatura tahminleri farklılık arz ediyor ama tekrar inşa için 200 ile 300 milyar dolar para gerekir. Uluslararası toplum bahsettiğim koşullar yani anayasal reform ve BM gözetiminde seçimler yerine getirilmeden bunu sağlamayacağını vaat ediyor” şeklinde konuştu. Söz konusu miktarın Rusya ve İran gibi rejimi destekleyen güçlerin elinde bulunmadığını kaydeden Satterfield bunun güçlü bir koz olduğunu söyledi. Rejimin savaşı kazandığı halde tanınma ve istikrar arayışları olacağını dile getiren Satterfield, bekledikleri ilerleme sağlanmadığı sürece bu konuda yardım etmeyeceklerini söyledi.

Yorumlar