Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Devabişe ailesinin yakılmasını kutlayan askere ödül verilmedi

Devabişe ailesinin yakılmasını kutlayan askere ödül verilmedi

Filistinli Devabişe ailesinin yakılarak katledilmesini bir düğünde dans ederek kutlayanlar arasında bulunan İsrail askerinin kutlama sebebiyle ceza almazken 21 gün hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

İşgalci İsrail Askerlerine Silah Cezası Verildi

İsrail ordusundan yapılan açıklamada askeri mahkemede görülen davada söz konusu askerin “Silahına sahip çıkmayarak düğündeki kutlama esnasında elden ele dolaşmasına izin verdiği” için suçlu bulunduğunu belirtildi.
İsrail polisi de görüntülerle ilgili başlattığı soruşturma kapsamında damat dahil 4 kişi gözaltına alınmış, ancak çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.
İsrail’in Kanal 10 televizyonunda geçen hafta yayınlanan ve Devabişe ailesinin evini kundaklayan yerleşimcilerin arkadaşları olan radikal Yahudilere ait bir düğünde çekildiği belirtilen görüntülerde grubun, ellerinde salladıkları Devabişe bebeğin resmi, molotof kokteyli, bıçak ve tüfekle dans ettiği ve “Hadi Filistinlilerden intikam alalım” anlamına gelen İbranice ifadeler kullandığı görülüyordu.
İsrail basını, düğünün sahibi Yahudi çiftin, Devabişe ailesinin evinin kundaklanması olayıyla ilgili tutuklanan yerleşimcilerle bağlantılı olduğunu yazmıştı.

Netanyahu söz konusu görüntüleri kınamıştı

İsrail Başbakanı Netanyahu söz konusu görüntünün “kabul edilemez olduğunu” söylemişti.
Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, “Yayınlanan şok edici görüntüler, İsrail toplumu ve devletinin güvenliğini tehdit eden bir grubun gerçek yüzünü gösteriyor. Hukuku reddeden ve kendisini bunun üstünde gören insanları kabul edemeyiz. Bu görüntüler, güçlü bir Şin Bet’e (Devabişe ailesine saldırıyı da soruşturan İsrail iç istihbarat servisi) sahip olmamızın ne kadar önemli olduğunun altını çizdi” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, İsrail Parlementosu Knesset’teki Arap Milletvekili Mesud Ganayem, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Görüntülerde aşırı sağcı Yahudilerin vahşeti açıkça görülüyor. Bu görüntüler Devabişe ailesinin evinin, camilerin, kiliselerin, zeytinliklerin yakılması gibi bütün terör olaylarının sorumlularının aşırı sağcı Yahudiler olduğunu ortaya koyuyor” dedi.
Devabişe ailesinin evinin kundaklanması davasında tutuklanan bazı Yahudi yerleşimcilerin yargılanmasına devam ediliyor.

DAEŞ’in İsrail’li militanları serbest bırakıldı – Lafı Uzatmadan

Etiketler