Son Dakika

“Dininize uydum” dedi yine razı edemedi!

İngiltere’ye iltica etmeye çalışan bir İranlı’nın Hıristiyanlığın barış dini olduğunu belirtmesi ve Hıristiyan olduğunu açıklaması İçişleri Bakanlığı’na takıldı. Bakanlık, Muharref İncil’den örnekler verip, Hıristiyanlığın şiddet içerdiğini belirterek iltica başvurusunu reddetti.
“Dininize uydum” dedi yine razı edemedi!

Ülkesinden kaçıp İngiltere’ye sığınmaya çalışan İranlı İslam’dan vazgeçip Hıristiyanlığı seçtiğini söylese de İngilizler’i razı edemedi. Independent gazetesinin haberine göre ismi açıklanmayan bir İranlı 2016 yılında İngiltere’ye iltica talebinde bulundu.

İslam’a iftira attı

İçişleri Bakanlığı; talep dilekçesinde İslam’ın şiddet içerdiğini öne sürerek, İslam’dan ayrıldığını ve “Barışçıl din” olduğunu iddia ettiği Hıristiyanlığı seçtiğini belirten İranlı’nın iltica talebine, muharref (tahrif edilmiş) İncil’den örnekler vererek ret cevabı verdi.

Bakanlık: İncil şiddet içeriyor

Muharref İncil’in “intikam, yıkım, ölüm ve şiddet” dolu olduğunu belirten Bakanlık ret kararına gerekçe olarak, Muharref İncil’den, Matta 10’da yer alan Hz İsa’nın “Selamet değil kılıç getirmeye geldim” ve Levliler 26’da yer alan, “Düşmanlarınız kılıç darbeleriyle önünüzde yere serilecek”  bölümlerini örnek gösterdi.

Kendi inancına iftira atan biri!

İçişleri Bakanlığı’nın muharref İncil’den şiddet örnekleri vererek İranlı şahsın iltica talebini reddetmesinin sebebi gerçekte İslam’ın barış dini olduğunu düşünmeleri değil, iltica edebilmek adına kendi inancına iftira edecek kadar kişiliğini satan birini kabul etmeyecek kadar akıllı olmalarıdır.

STK’lar bakanlığa tepkili

İçişleri Bakanlığı’nın ret cevabına tepki gösteren aktivistler ise, İranlı’nın talebinin kabul edilmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptı. İran’da yönetim de olan Molla Rejimi’nin insan hayatı için tehdit olduğuna dikkat çeken aktivistler, İçişleri Bakanlığı’nın iltica başvurularını uydurma sebeplerle reddettiğine inanıyor. Ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşu iltica başvurusu reddedilen göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmemesini istiyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.