Son Dakika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD gerçek müttefikinin kim olduğuna karar versin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'yı silahlandıran ABD'nin izlediği politikayı eleştirerek, "Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD gerçek müttefikinin kim olduğuna karar versin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye politikasını eleştirerek, "Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York Time Gazetesi editörüne hitaben kaleme aldığı "Suriye'de beliren felaket" başlıklı makalede, Suriye'deki son durumu değerlendirdi.

NYT'de 9 Eylül'de yer alan "Suriye'de korkunç final beliriyor" başlıklı haberin, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın devrimcilerin güçlü olduğu son kaleye kanlı bir operasyon yapıldığına dikkati çekmesi bakımından haklı olduğunu kaydetti.

"ESED'İN MÜTTEFİKLERİ ABD TARAFINDAN DESTEKLENİYOR"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, İdlib için, "21. yüzyılın en büyük kayıpları yaşanabilir" öngörüsünde bulunduğunu anımsatan Bakan Çavuşoğlu, bu makalenin korkunç başka bir gelişmeyi atladığına dikkati çekerek, Esed'in saldırılar yapan müttefiklerinin ABD tarafından desteklendiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, "Son raporların, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esed ve YPG/PKK arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esed'in İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"ESED İLE YPG/PKK ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER ARTTI"

Bakan Çavuşoğlu, Esed rejimi ile terör örgütü PKK/YPG arasındaki ittifakın, bu terör örgütünün öncülüğündeki SDG'nin yeniden kurulacak Suriye'de kendilerine bir yer bulmak için Esed rejimi ile yaptıkları görüşmelerden bu yana arttığına dikkati çekti.

"ABD MÜTTEFİKİNİN KİM OLDUĞUNA KARAR VERSİN"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektubuna, "Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." ifadeleriyle son verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.