Son Dakika

Dışişleri Bakanlığı'ndan Netanyahu’ya sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ürdün Vadisi’nin ilhakına yönelik vaadine sert tepki gösterdi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan Netanyahu’ya sert tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, ‪seçimi kazandığı takdirde Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasadışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki vaadine Dışişleri Bakanlığı'ndan çok sert tepki geldi. 

"Gayrimeşru teşebbüs..."

Bakanlık'tan yapılan açıklamada "İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, ‪17 Eylül’de gerçekleştirilecek genel seçimleri kazandığı takdirde Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasadışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki beyanları İsrail’in on yıllardır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürüdür. Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez." ifadelerine yer verildi.

"Kardeş Filistin" mesajı

Uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulunulan açıklamada "Tüm uluslararası toplumu İsrail’in uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını pervasızca ayaklar altına alması karşısında sessiz kalmayıp, en güçlü şekilde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye, kardeş Filistin halkının yanında durmaya ve Filistin Devleti’nin haklı bağımsızlık mücadelesini tüm gücüyle desteklemeye devam edecektir." denildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.