Son Dakika

Doğu Türkistan’ın bilge ozanı şehit edildi

2017 yılından beri Çin hükümeti tarafından esir tutulan Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurehim Heyit, iki yıldır uğradığı işkencelerin ardından şehit oldu.
Doğu Türkistan’ın bilge ozanı şehit edildi

Uygur Türkleri’ni toplama kamplarında işkenceden geçiren Çin yönetimi cinayetlerine bir yenisini daha ekledi. Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurrehim Heyit’i “Uçraşkanda” ve “Atalar” adlı şarkılarını sebep göstererek 8 yıl hapse mahkûm etmişti. Heyet, “Kamp” ismini verdikleri yerde türlü ve ağır işkenceler gördü. Baskı ve zulümlere daha fazla dayanamayan Heyit, hapse girdiği ikinci yılda şehit oldu.

“ŞARKIYI NİÇİN BESTELEDİN”

Heyit’in tutuklanması süreci anlatan Uygur Türkü Şair Tahir Hamut, “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evini bastı. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar(Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış. Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklandı.” diye konuştu.

“CİHAD BAĞLANTISI VAR DİYE TUTUKLANDI”

Heyit’in şarkıların sözlerinden dolayı tutuklandığını söyleyen Hamut, “Yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri–jenglerde shehit” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde eğlence düzelemelerini eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var. Çin polisleri muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş.” şeklinde konuştu.

HEYİT’İN ŞARKILARINDA TÜRK EZGİSİ

Abdurehim Heyit’in bestelediği ve yorumladığı şarkıların çoğu Uygur Türklerinin geçmiş tarihini ve kültürünü yansıtıyor ve bunları çok güçlü bir şekilde yorumlayarak söylüyordu. Özellikle kendisinin aynı zamanda adaşı da olan Uygur Türk’ü ünlü şair ve yazarı Abdurehim Otkur’un “uchrashqanda- Karşılaşınca” gibi şiiri başta olmaz üzere bunun gibi birçok saygın Uygur Türk’ü şairlerinin lirik ve ironik şiirlerini modern müzik tarzı ile besteleyip yorumluyordu. Metin ve şiirleri yorumlayarak Uygur Türklerinin geçmişini ve tarihini onların gönlünde, hayalinde ve kalbinde canlandırmaya çalışıyordu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.