Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

DSÖ Başkanından Trump’a: Daha çok ceset torbası görmek istiyorsan virüsü siyasete alet etmeyi sürdür

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, kurumunu salgına karşı başarısız olmakla suçlayan ABD Başkanı Trmup'a yanıt vererek, "Eğer düzgün davranış göstermezsek pek çok ceset torbası bizi bekliyor. Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız virüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz" dedi.

DSÖ Başkanından Trump’a: Daha çok ceset torbası görmek istiyorsan virüsü siyasete alet etmeyi sürdür

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) koronavirüs salgınıyla mücadele başarısız olmakla suçlayan açıklamalarına, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’tan yanıt geldi.

“DÜNYA BİRLEŞİP SAVAŞMALI”

DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında isim vermeden konuşan Ghebreyesus, virüsün politize edilmemesi gerektiğini, bunun ateşle oynamak gibi bir şey olduğunu savunarak “G20 üyeleri de birlikte hareket ederek savaşmalı. Dünyanın geri kalanı da birleşip savaşmalı. Bu virüsün tehlikeli olduğunu pek çok kez dile getirdik. Eğer düzgün davranış göstermezsek önümüzde pek çok ceset torbası bizi bekliyor. Bu virüsü politize etmeyin. Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

TRUMP “DSÖ, VİRÜSLE MÜCADELEDE PATLADI” DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, DSÖ’nün salgınla mücadelede ”patladığını” belirterek, ”DSÖ, büyük oranda ABD tarafından finanse edilmesine rağmen her nedense hala Çin odaklı. Bu duruma el atacağız. İyi ki Çin’e sınırların açık tutulması yönündeki tavsiyelerini kabul etmemişim. Neden bize böylesine hatalı bir öneride bulunurlar ki?” sözlerine yer vermişti.

“ZENCİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Öte yandan iki ya da üç aydan fazladır kişisel saldırıya maruz kaldığını söyleyen DSÖ Genel Direktörü, “Irkçı yorumlar yapıyorlar, bana ‘zenci’ ya da ‘siyah’ diyorlar. Zenci olmaktan da siyah olmaktan da gurur duyuyorum. Ölüm tehdidi dahi aldım. Doğrusunu söylemek gerekirse umrumda değil” dedi.

ÖLÜM TEHDİDİ ALDIM

Kendisine yönelik saldırının boyutlarını detaylandıran Ghebreyesus, “Dürüst olmamız gerekiyor. Bugün direkt konuşacağım. Üç ay önce Tayvan’dan ölüm tehdidi aldım. Dışişleri Bakanlığı da bana karşı yürütülen kampanyayı biliyordu. Ama kendilerini bundan ayırmadılar. hatta bana bunca şeyin ortasında iftira atıp, aşağıladılar. Ama umrumda olmadı.