Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dünya sokakta!

İnsanlar, “Kötü hayat şartları, ekonomik krizler, farklı bir ülkenin sömürgesi olmaya itiraz” gibi gerekçelerle sokağa dökülmeye başladı.

Dünya sokakta!

İnsanlar, “Kötü hayat şartları, ekonomik krizler, farklı bir ülkenin sömürgesi olmaya itiraz” gibi gerekçelerle sokağa dökülmeye başladı. Mısır, Hong Kong, Lübnan, Irak ve Endonezya’da kaos hakim.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde “Suçluların iadesi” tasarısı ile başlayan ve Çin’e karşı isyana dönüşen protestolar devam ederken, gerekçesi farklı da olsa sokak hareketleri dünya geneline yayılmaya başladı. Mısır, Irak, Lübnan gibi ülkeler ekonomik gerekçelerle sokak hareketliliği yaşarken, Endonezya’da Yolsuzlukla Mücadele Tasarısı halkın tepkisini çekti.

SİSİ’YE TEPKİ BÜYÜYOR

Mısır’da daha önce “özgürlük” çağrılarına sahne olan meydanlar bu kez ekonomik gerekçelerle doldu. Mısır’da eski bir asker olan Muhammed Ali’nin, yolsuzluk ve yoksulluğa karşı yönetimi darbe ile ele geçiren Abdulfettah Sisi’yi protesto etme çağrısı sonrası olaylar çıktı. 19 Eylül’de başlayan gösterilerin ardından muhalif avına çıkan cunta rejimi şimdiye kadar 2 bin kişiyi tutukladı. İnternet ve telefon hatlarının kesik olduğu Mısır’da gösteriler engellemelere rağmen devam ediyor.

IRAK’TA 2 GÜNDE 12 ÖLÜ

İşsizliğin artması, hükûmetle ilgili yolsuzluk iddiaları ve kamu hizmetlerinin kötü olmasına tepki gösteren Irak halkı, 1 Ekim’den beri sokaklarda. Olayların günden güne büyüdüğü ülkede çıkan olaylarda şimdiye kadar 19 kişi öldü. Sık sık patlama seslerini yükseldiği ülkede, Bağdat, Nasiriye, İmare, Babil ve Necef’te sokağa çıkma yasağı ilan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Göstericilerin internet üzerinden örgütlenmesinin önüne geçmek isteyen Bağdat Yönetimi, internete erişimi sınırlandırırken, sosyal medya platformlarına da erişim engeli getirdi.

LÜBNAN SIRADA!

Lübnan’da ise pazar günü ekonomik durumu protesto eden gösterilere ordu ve güvenlik güçlerinin müdahalesi, yeni olaylara yol açma ihtimalini beraberinde getirdi. Gösterilerin yapıldığı kentlerde işlek noktalarda yolu trafiğe kapatarak lastik yakan göstericiler, doların yükselmesiyle kötüye giden ekonomik durumu ve 2020 bütçesinde vatandaşların sırtına yeni vergi yüklerinin getirilmesini protesto etti. Gösteriler Beyrut’un yanı sıra, el-Metn, Keservan ve Beka bölgelerinde de görüldü. Göstericilerin hükümet sarayına ulaşmak için demir bariyeri aşmaya çalışması sonrasında emniyet güçleriyle karşı karşıya geldi. Gelişmeleri değerlendiren uzmanlar Lübnan’da olayların daha da büyüyeceği görüşünde.

YOLSUZLUK YASALARINA TEPKİ

Endonezya’da başta Yolsuzlukla Mücadele Kanunu olmak üzere Ceza Kanunu gibi tartışmalı yeni düzenlemeler, ülke genelinde gösterilerin yayılmasına neden oldu. Çeşitli grupların yanı sıra öğrencilerin başını çektiği hükümet karşıtı gösterilerde, Yolsuzlukla Mücadele ve Ceza Kanunu’ndaki değişikliklerin iptal edilmesi isteniyor. Yolsuzluk yasasındaki düzenlemelerin ülkede yolsuzluğu artıracağını öne süren eylemciler, Devlet Başkanı Joko Widodo’ya yeni tasarı hazırlaması yönünde baskı yapıyor.

PERU, HONG KONG VE KEŞMİR DE KARIŞIK

Hong Kong’da, Çin’le yapılan suçluların ülkelerine iade edilmesinin önünü açacak yasa tasarısıyla başlayan protestolar devam ediyor. Peru’da ise, Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın Kongreyi, Kongre’nin de Devlet Başkanını görevden alarak yerine yardımcısını atamasının ardından sokaklar karıştı. İki devlet başkanı olan ülkede Vizcarra’yı destekleyenler ile karşı olanlar sokaklara dökülerek gösteriler yaptı. Hindistan’ın özel özerk statüsünü kaldırmaya çalıştığı Keşmir’de de Hint işgaline karşı sokaklar hareketli. Binlerce gencin gözaltına alınması bile direnişin önüne geçemiyor.